Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (4) -"Bir yıl ve daha uzun vadeli…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (4)
  -"Bir yıl ve daha uzun vadeli…

Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (4) -"Bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatı başka bir kanaldan daha teşvik etmek istiyoruz. O sürpriz olsun" -"Kısa vadeli getiriler son derece düşük olacak, mümkün olduğu kadar uzun vadeli getiriler daha yüksek olacak. Dolayısıyla vatandaşlar da uzun vadeye kayacaklar" -"(Yastık altındaki altınlar) Dünya Altın Konseyi bir rakam vermiş, 5 bin ton gibi bir rakam oradan geliyor. 5 bin ton, 300 milyar dolar civarında bir rakama kadar ulaşıyor. Bu bize biraz yüksek geldi. Bizim arkadaşlar Türkiye'nin net altın ithalatını yıllar itibariyle topladılar. Bizim arkadaşların ulaştığı rakam 117 milyar dolar civarında. Rakam büyük ihtimalle Dünya Altın Konseyi'nin rakamıyla, bizim arkadaşların yayınladıkları rakam arasında bir yerdedir" -"Bu yıl Avro Bölgesi'nde hafif eksi bir büyüme, ama gelecek yıl hafif artı bir büyüme şeklinde bir tahmin var. Biz de o tahmine katılıyoruz, ama tabi riskler var"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatı başka bir kanaldan daha teşvik etmek istiyoruz, o sürpriz olsun" dedi.
     AA Finans Masası'na konuk olan Başçı, soruları yanıtladı.
     "Tasarruf sahipleri olarak, paramızı nereye yatırabiliriz" sorusu üzerine Başçı, yeni yatırım araçlarının gelişmesinin faydalı olduğunu, önümüzdeki dönemde iki unsura önem verdiklerini ifade etti.
     Bunlardan bir tanesinin Bireysel Emeklilik Reformu olduğunu belirten Başçı, burada çok ciddi bir devlet desteği olduğunu, her 100 liraya karşı 25 lira devletin katkı yapacağını bildirdi.
     Başçı, bu sistemin sabırlı olmayı öğrettiğini, önümüzdeki dönemde yüksek getirili bir araç olacağını kaydetti.
     Erdem Başçı, onun dışında mevduatın vadesinin uzaması için bir çalışma olduğunu belirterek, yakında o konuda bir açıklamanın olabileceğini kaydetti.
     Daha uzun vadeli mevduatın düşük stopajla teşvik edilmesi ve Merkez Bankası'nın kendi zorunlu karşılıklarında bir yıldan uzun vadelide yüzde 5 zorunlu karşılık alması gibi teşviklerin söz konusu olduğunu ifade eden Başçı, "Bir de ilave bir çalışma yürütüyoruz. Bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatı başka bir kanaldan daha teşvik etmek istiyoruz. O sürpriz olsun" diye konuştu.
     Başçı, vatandaşın parasını vadesinden önce çekmeleri halinde ciddi bir kayba uğradığını, getirisinin tamamını kaybettiğini belirterek, "Biz şimdi vatandaşın, getirisinin tamamını kaybetmese de, kısman kaybetsin diye bir çalışma yapıyoruz" dedi.
     Bu ortamda uzun vadeli yatırımların getirisinin daha yüksek olacağını söyledi.
     Başçı, politika faizi nispeten daha düşük, zorunlu karşılıklar kısa vadede daha yüksek olduğu için, kısa vadeli getirilerin son derece düşük olacağını, uzun vadeli getirilerin daha yüksek olacağını, dolayısıyla vatandaşların da uzun vadeli yatırımlara kayacağını söyledi.
    
     -Yastık altındaki altın miktarı-
    
     Erdem Başçı, "yastık altındaki altın" miktarıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'de vatandaşların elinde ne kadar altın olduğu konusunu araştırdıklarını belirtti.
     Dünya Altın Konseyi'nin 5 bin ton civarında, yaklaşık 300 milyar dolar değerinde altının Türkiye'deki vatandaşların elinde bulunduğu yönünde bir tespitinin olduğunu dile getiren Başçı, bu rakamın kendilerine biraz yüksek geldiğini ifade etti.
     Başçı, Merkez Bankası olarak yaptıkları çalışmada, genelde Türkiye'nin altın ithalatının ihracatının üzerinde olduğunu, Türkiye'nin net altın ithalatını yıllar itibariyle topladıklarını, yaklaşık 2 bin 200 ton civarında, 117 milyar dolar değerinde hane halkında altın olduğu yönünde bir sonuca ulaştıklarını belirtti.
     Türkiye'deki yastık altındaki toplam altın miktarının daha yüksek olabileceğini, başka kanaldan da altın girişi olabileceğini, 1980 öncesindeki altın girişlerini de hesaba katmadıklarını anlatan Başçı, "Rakam büyük ihtimalle Dünya Altın Konseyi'nin rakamıyla, bizim arkadaşların yayınladıkları rakam arasında bir yerdedir" dedi.
     Başçı, bankaların zorunlu karşılıklarda Türk Lirası yerine altın da getirebildiklerine dikkati çekerek, bu kanaldan dolayı altın rezervlerinde bir artışın söz konusu olduğunu bildirdi.
    
     -"Ön planda olan politika belirsizliği"-
    
     Erdem Başçı, Avro Bölgesi'ndeki ekonomik kriz konusunu da değerlendirerek, 2011 yılının Temmuz ayından beri oradaki gelişmeleri gün gün izlediklerini ifade etti.
     Avro Bölgesi'nde, ekonominin toparlanması için atılması gereken adımların atıldığını ancak, yavaş atıldığını belirten Başçı, bazı ekonomik konular arasında geç atılmış adımların maliyetinin yüksek ve faydasının az olduğunu dile getirdi.
     Başçı, bazı ülkelerde bu konularda geç kalındığını, işsizlik oranlarının hem İspanya, hem de Yunanistan'da kabul edilemez seviyelere geldiğini vurguladı.
     Henüz Yunanistan'daki kamu borcunun sürdürülebilirliği konusunun belirlenemediğini ifade eden Başçı, atılması gereken adımların olduğunu, bu adımların atılmasının zamanlama açısından biraz uzun sürdüğünü bildirdi.
     Başçı, Avro Bölgesi'ndeki toparlanma ile ilgili tahminlere katıldıklarını belirterek, "Bu yıl Avro Bölgesi'nde hafif eksi bir büyüme ama gelecek yıl hafif artı bir büyüme şeklinde bir tahmin var. Biz de o tahmine katılıyoruz, ama tabi riskler var" diye konuştu.
     Geride bırakılması gereken bir kaç tartışmanın olduğunu belirten Başçı, şöyle konuştu:
     "Bunlardan bir tanesi de Yunanistan'ın geleceği. Artık onun konuşulmaması lazım. O artık, A'dır, B'dir, C'dir. Bir kaç tane alternatif var. Onlardan hangisiyse bir an önce karar verilip, yapılması ve bunun artık devreden çıkarılması gerekiyor. Bu şekilde uzaması başka sorunlara yol açabiliyor. İspanya'nın geleceği ne olacak- Bir programa başvuracak mı- Onun bir an önce karara bağlanması gerekiyor."
     Başçı, şu an daha ön plandaki belirsizliğin, politika belirsizliği olduğunu anımsatarak, bu belirsizlikler biraz geri planda kalırsa toparlanmanın söz konusu olabileceğini, belirsizlik sürerse Avro Bölgesi için eksi büyümede kalma riskinin bulunduğunu söyledi.
     "Avro Bölgesi'nde bankacılık sektöründe ortak bir düzenleyici kurul kurulması" yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine Başçı, bu konuda bir mutabakat sağlandığını kaydetti.
     Başçı, mali birlik konusunun daha zor ve daha uzun yıllar alacak bir konu olduğunu, ama bankacılık birliği konusunun bir iki yıl içerisinde çözülebileceğini belirterek, onun teknik detaylarının çalışıldığını ve bir plan ortaya koyduğunu kaydetti.
     Orada gözetim ve denetim elemanlarının doğrudan Avrupa Merkez Bankası'na raporlama yapacağını, Avrupa Merkez Bankası'nın her bir bankanın durumunu birinci elden doğrudan görebileceğini belirtti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir