Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (5) -"Türkiye, enflasyonu çift haneli…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (5)
  -"Türkiye, enflasyonu çift haneli…

Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (5) -"Türkiye, enflasyonu çift haneli ve dalgalı seviyelerden tek haneli ve daha az dalgalı seviyelere indirerek büyük bir başarı sağladı" -"Fiyat istikrarı demek, tek hane demek değildir. Yüzde 5 ve daha az oynak bir enflasyon... Oraya doğru yavaş yavaş ilerlememiz lazım"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin, enflasyonu çift haneli ve dalgalı seviyelerden tek haneli ve daha az dalgalı seviyelere indirerek büyük bir başarı sağladığını belirterek, "Fiyat istikrarı demek, tek hane demek değildir. Yüzde 5 ve daha az oynak bir enflasyon... Oraya doğru yavaş yavaş ilerlememiz lazım" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Başçı, Avrupa'daki krizin gerçek anlamda çözülüp çözülemeyeceğine ilişkin soru üzerine, ülkeler arasındaki borçlanma faizleri farklarının yıkıcı etkiler yapabildiğini ve söz konusu farkların mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.
     AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk'ün Avrupa ülkelerinin krizle boğuştuğu bir ortamda, Türkiye'nin ekonomik anlamda rahat bir durumda olmasının gurur verici olduğunu ifade ederek, bu durumun temel sebeplerini sorması üzerine Erdem Başçı, "finansal krizleri önlemenin maliyetinin, bu krizleri yaşamanın maliyetinden çok daha düşük olduğunu" ifade etti. Başçı, vaktiyle önleyici ve ufak maliyetli tedbirler alınmasının, gelecek dönemlerde çok daha büyük maliyetleri engellediğine dikkati çekti.
     Merkez Bankası'nın başarılı yanları kadar, tartışılan yönlerinin de olduğu hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmelerinin sorulması üzerine Başçı, kanunların Merkez Bankası'na fiyat istikrarını sağlama görevi verdiğini söyledi.
     Türkiye'nin enflasyonu çift haneli ve dalgalı seviyelerden tek haneli ve daha az dalgalı seviyelere indirerek büyük başarı sağladığını belirten Başçı, "Fiyat istikrarı demek, tek hane demek değildir. Yüzde 5 ve daha az oynak bir enflasyon... Oraya doğru yavaş yavaş ilerlememiz lazım. Bizim ölçümüz aslında bu. Onun dışında da ilave olarak finansal istikrara katkı yapma görevini kanun bize vermiş. Onun dışındaki yorumlar çok da önemli değil" dedi.
     Gaz-fren tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başçı, o konuda da bir sorun olmadığını söyledi.
     2011 yılının Aralık ayı, bu yılın Ocak ayı ile Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının başlarında ek parasal sıkılaştırma yapıldığını anımsatan Başçı, fonlama miktarını artırarak gecelik faizlerin yüzde 5'lere kadar düşmesini sağladıklarını kaydetti.
    
     -"Bazen küçük uyarılar yapmak gerekir"-
    
     Kemal Öztürk'ün, yatırımcılara tavsiyelerinin olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Başçı, yatırımcıların dünyayı yakından takip ettiklerini ve ne yapmaları gerektiğini kendilerinden daha iyi bildiklerini söyledi.
     Aşırı iyimserlik ortamının etkisiyle oluşan risklerin yönetiminde zaman zaman dikkatsiz davranılabildiğine dikkati çeken Başçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Haddinden fazla borçlanma gibi bazı davranışlar olur. Bu, toplu halde olur. Bütün ülke hep birlikte aşırı iyimserlik dalgasına kapılır ve o yöne savrulur. Daha ziyade o noktalarda devreye girip, 'Bu, biraz fazlaya kaçtı. Bu borçlanma miktarları, fazlaya kaçtı. Bunu makul seviyelere çekelim' diye şöyle ufak uyarı görevi yapmak gerekir. Bazı dönemlerde de hiç gerek yokken aşırı bir çekimserlik olur. O zaman da bize düşen 'O kadar da çok endişe etmeyin. Normal işlerinize devam edin' demektir. Şu anda ne A noktasındayız, ne B noktasındayız."
     Avrupa'da yaşanan krizin AB projesini nasıl etkilediğine ilişkin soru üzerine Başçı, krizin bu anlamda hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğunu söyledi.
     Projeye gönül verenlerin, AB projesinde eksikler olduğu ve bu eksiklerin giderilmesi, daha iyi bir yapının oluşturulması gerektiği yönünde bir görüşe sahip bulunduğunu belirten Başçı, buna karşılık olarak projenin dışında kalmak isteyen ülkelerin varlığına işaret etti.
     Başçı, "Şu anda Avro Bölgesi'ne dahil olmayıp da AB'ye dahil olan ülkelerle konuşun, şöyle bir yapıyı tercih edeceklerdir; 'İkili bir yapı olsun. Biz Avro Bölgesi'ne girmeyelim ama Avro Bölgesi'nin kendi yönetişim yapısı, kendi içerisinde oluşsun.' Bunu giderek daha çok sayıda ülke seslendiriyor. Belki bu yönde gelişmeler olursa bu, bizim açımızdan da avantaj olabilir. Türkiye'nin AB'ye üyeliği daha kolay olur" diye konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir