Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (1) -"Türkiye zaten yatırım…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (1)
  -"Türkiye zaten yatırım…

Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'na konuk oldu (1) -"Türkiye zaten yatırım yapılabilir seviyeye pek çok kuruluş tarafından getirilmişti. Kredi derecelendirme kuruluşları daha ziyade geriden geliyorlar" -"Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tamamının yatırımcılar gözünde yatırım yapılabilir seviyeye geldiği aşikar" -"AA ve Merkez Bankası arasında özellikle AA Finans Platformu ile güzel bir işbirliği yapılacağını tahmin ediyorum"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin zaten yatırım yapılabilir seviyeye pek çok kuruluş tarafından getirildiğini belirterek, kredi derecelendirme kuruluşlarının daha ziyade geriden geldiklerini söyledi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Başçı, Anadolu Ajansı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın cumhuriyetin iki köklü kuruluşu olduğunu, AA'nın 1920 yılında, Merkez Bankası'nın da 1931 yılında kurulduğunu ifade ederek, davetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Başçı, AA ve Merkez Bankası arasında özellikle finans terminali ile ilgili olarak güzel bir işbirliği yapılacağını tahmin ettiğini kaydetti.
     AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk de editör masası toplantıları hakkında Başçı'ya bilgi verdi.
     AA'nın günde yaklaşık bin haber, 700 fotoğraf ve 150 görüntü yayınladığını belirten Öztürk, "Bunlar sadece Türkiye'de değil, dünyanın dört bir tarafındaki abonelerimize bizi takip edenlere ulaştırılır" dedi.
     AA'nın aylık olarak 40 bin civarında haber ürettiğini, Türkiye'de sadece AA'nın hatalı haberlere ilişkin düzeltme yayımladığını ve mahkemeler nezdinde AA haberlerinin delil kabul edildiğini anlatan Öztürk, bu nedenle AA'nın Editör Masası toplantılarının çok önemli olduğuna dikkati çekti.
     Finans Haberleri Platformu'nun AA'nın çok önemli projelerinden olduğunu kaydeden Öztürk, "Ekonomi servisimiz kendi içerisinden bir oğul verdi ve bir Finans Haberleri Editörlüğü üretti" diye konuştu.
     AA'nın finans haberleri konusunda Türkiye ve dünyada etkin olmak istediğini vurgulayan Öztürk, bu anlamda Başçı'nın Finans Masası'na konuk olmasının önemli olduğunu dile getirdi.
    
     -Türkiye'nin kredi notunun artması-
    
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunun yükseltmesine ilişkin soru üzerine Başçı, dünya finans sisteminin 2009 yılı öncesinde ağırlıklı olarak kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notların etkileri üzerine kurulduğunu, küresel düzeyde düzenlemeler ve regülasyonların mekanik olarak kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlara bağlı olduğunu anlattı.
     Bu kuruluşların sayılarının az olduğunu ve kamu otoritelerince denetlenmediğini, özel kuruluşlar olduğunu ifade eden Başçı, "Buna rağmen resmi bir takım düzenlemelerin, regülasyonların özel kuruluşların verdiği notlara bağlanmasının aslında doğru olmadığı, bir hata olduğu, 2008, 2009 yılı ekonomik krizinde ortaya çıktı. O yüzden daha sonra yapılan liderler zirvesinde bu mekanik bağlantıların koparılması ve bu kuruluşların verdikleri derecelerin sadece ekonomik kararlarla birlikte dikkate alınması, düzenlemelerle, regülasyonlarla bunlara bağlanan şartların birer birer ortadan kaldırılması kararı alındı. Bu hemen yapılabilecek bir şey değil. Yıllar içinde kademeli olacak bir konu" diye konuştu.
    
     -"Yatırımcılar gözünde yatırım yapılabilir seviyeye geldiği aşikar"-
    
     Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tamamının yatırımcıların gözünde yatırım yapılabilir seviyeye geldiğinin aşikar olduğunu belirten Başçı, şöyle konuştu:
     "Burada sadece özel kuruluşlar değil aynı zamanda küresel yatırım fonları var biliyorsunuz. Örneğin Norveç yatırım fonu var, resmi petrol fonu var. Norveç fonu eskiden uyguladığı ratinglere bağlı sistemden gayri safi hasılaya bağlı sisteme geçtiğini açıkladı. Dolayısıyla 650 milyar dolarlık bir fonları var. Orada yatırım payları daha ziyade, ülkelerin gayri safi hasıla dünyadaki payları ile orantılı olacak. Bundan sonra ratinglere pek bakmayacaklar. Kendi derecelendirmelerini de kendileri yapacaklar. Dolayısıyla bu tür kuruluşlardan dünyada epey var ve oldukça ciddi miktarda yatırım yapıyorlar."
     Türkiye'nin zaten yatırım yapılabilir seviyeye pek çok kuruluş tarafından getirildiğini vurgulayan Başçı, bu kredi derecelendirme kuruluşlarının daha ziyade geriden geldiklerini, bunun da verilere bakarak analiz yapmalarından kaynaklandığını söyledi.
     "Not artırımını bekliyor muydunuz-" sorusuna ise Başçı, şu yanıtı verdi:
     "Spesifik olarak 'falanca kuruluş şu tarihte artıracak' diye bir beklentimiz yoktu ama bizim araştırma departmanındaki arkadaşlarımız bir hazırlık yapmışlardı. 2011 yılında arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmada şöyle bir gözlem var. BBB altı, yatırım yapılabilirin altı seviyeden yatırım yapılabilir seviyeye gelen ülkelere baktığınızda çok net bir resim ortaya çıkıyor.
     Bu ülkelerin karar öncesi büyüme oranlarıyla karar sonrası büyüme oranlarına bakıyorsunuz, karar sonrası büyüme oranları çok daha yüksek oluyor takip eden yıllarda. Bu çok önemli bir etki.
     İkinci etki bunların faiz oranları önemli ölçüde düşüyor. Üçüncü önemli etki de bunların döviz kurları önemli ölçüde değer kazanıyor. Döviz kurlarıyla ilgili yapılan çalışmaya başladığınızda rating karını takip eden 1 yıl içinde yüzde 3 en az, benzer ülkelere göre bu ülkelerin paraları değer kazanıyor. Bütün bu çalışmalara bizim hazırlıklı olmamız gerekiyordu. O yönde bizim hazırlıklarımız tamam."
    
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir