Merkez Bankası Başkanı Başçı: (3) -"Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler, ülkemizde…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkanı Başçı: (3) 
  -"Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler, ülkemizde…

Merkez Bankası Başkanı Başçı: (3) -"Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler, ülkemizde enflasyonu, büyümeyi ve cari dengeyi, üçünü birden olumlu yönde etkiliyor. Bu da krizin bize bir faydası" -"Ekonomi politikalarında sahip olduğumuz esneklik, ülkemizin dış şoklara karşı dayanıklılığını artırmaktadır. Bunu da yaşayarak gördük, bundan sonra da görmeye devam edeceğiz" -"Mayıs ayında oldukça önemli bir düşüş oldu enflasyonda. Şimdi önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyonda baz etkisinden dolayı bir artış olacak ama onun son derece sınırlı olmasını bekliyoruz" -"Temmuz sonunda da bir enflasyon raporu daha yayınlayacağız. Orada yenilenmiş tahminleri vereceğiz. Eğer ki şartlar, bugünkü şartlara göre değişmezse, enflasyon tahminimizi belki aşağı yönlü revize edebiliriz" -"Orta Vadeli Program'da yüzde 4 gibi bir büyüme projeksiyon var. O projeksiyonla şu ana kadar uyumlu seyrediyor gelişmeler. Öncü göstergeler de bunu teyit ediyor" -"Avrupa da çok kuvvetli bir yavaşlamaya dönüyor gibi sanki. Avrupa'daki büyüme bu yıl için eksi tahmin ediliyor ama belki biraz daha ekside olabilir"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşlerin, Türkiye'deki enflasyonu, büyümeyi ve cari dengeyi, üçünü birden olumlu yönde etkilediğini, bunun da krizin Türkiye'ye faydası olduğunu bildirdi.
     Başçı, Türkiye'nin ekonomi politikalarında sahip olduğu esnekliğin, ülkenin dış şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını, bunun yaşayarak görüldüğünü, bundan sonra da görmeye devam edileceğini kaydetti.
     Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Ekonomi Koordinatörlüğü'nce oluşturulan Kriz İzleme Grubu tarafından hazırlanan "Avrupa Birliği Borç Krizi ve Türkiye'ye Yansımaları" başlığındaki analizin kamuoyuna duyurulması amacıyla SDE Konferans Salonunda düzenlenen panelde konuşan Başçı, Amerikan Merkez Bankası'nın ikinci parasal genişlemesinde Türk lirasının denge değerinden oldukça saptığını, aşırı değerlendiğini, ancak şu anda makul seviyelerde olduğunu söyledi.
     Başçı, gelişmekte olan ülkelere karşı Türk lirasının şu anda rekabetçi bir avantaj gösterdiğini belirterek, oynaklığa bakıldığında ise Türkiye'nin hala en az oynak para birimlerinden birine sahip olduğunu ifade etti.
     Büyüme rakamlarına bakıldığında da Türkiye'nin tüm şoklara rağmen ılımlı büyüme sürecine devam ettiğini vurgulayan Başçı, "İlk çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yatay, fakat bir önceki yılın aynı çeyreğine göre artı bir büyüme bekliyoruz. İkinci çeyrekte ise artışın ılımlı bir şekilde devam etmesini bekliyoruz" dedi.
     Arka arkaya iki yıl yüksek büyümenin ardından, bu büyümenin biraz daha sürdürülebilir düzeye inmesinin faydalı olduğuna dikkati çeken Başçı, şunları kaydetti:
     "Orada da biliyorsunuz Orta Vadeli Program'da yüzde 4 gibi bir büyüme projeksiyon var. O projeksiyonla şu ana kadar uyumlu seyrediyor gelişmeler. Öncü göstergeler de bunu teyit ediyor. Yakın zamanda, en son verilerde hafif bir yavaşlama var. O da normaldir çünkü Avrupa'da çok kuvvetli bir yavaşlamaya dönüyor gibi sanki. Avrupa'daki büyüme bu yıl için eksi tahmin ediliyor ama belki biraz daha ekside olabilir."
    
     -"Yılın son çeyreğinde enflasyonda önemli bir düşüş bekliyoruz"-
    
     Arz tarafına bakıldığında ise Türkiye'deki yatırımların ve sermaye oluşumunun devam ettiğini belirten Başçı, işgücüne katılımın da arttığını bildirdi.
     Özellikle kadınların işgücüne katılımın dikkati çekici şekilde arttığını vurgulayan Başçı, bunda da eğitimin önemli bir katkısı olduğunu söyledi.
     İstihdam artışlarında ise Türkiye'deki artışın 2007-2011 yılları döneminde rekor seviyelerde olduğunu anımsatan Başçı, yakın döneme bakıldığında da yapılan anketlerde Türk hane halkının iş bulma olanaklarının mevcut olduğunu düşündüğünü kaydetti.
     Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyona bakıldığında ise 2003 yılından itibaren gelişmekte olan ülkelerle Türkiye kıyaslandığında farkın giderek azaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Enflasyonda geçici bir sapma olmuştu, bunun geçici olduğunu söylemiştik. Sebeplerinden en önemlileri döviz kurlarındaki değer kaybı ve bir seferlik vergi artışlarıydı. Onların etkileri geçtikçe, özellikle yılın son çeyreğinde enflasyonda önemli bir düşüş bekliyoruz. Beklentiler bozuldu mu diye baktığımızda beklentiler bozulmadı. Bu da herkesin bizimle aynı fikirde olduğunu gösteriyor, ancak beklentilerin seviyesine baktığımızda 24 ay sonraki beklentiler halen yüzde 6'nın üzerinde ama bizim hedefimiz yüzde 5. Dolayısıyla burada alınacak mesafe var diye düşünüyoruz. Burada biz 5'de duruyoruz. Özel sektör beklentilerinin de biz kademeli şekilde 5'e geleceğini tahmin ediyoruz ve bu yönde çaba da sarf edeceğiz.
     Mayıs ayında oldukça önemli bir düşüş oldu enflasyonda. Şimdi önümüzdeki hafta açıklanacak olan enflasyonda baz etkisinden dolayı bir artış olacak ama onun son derece sınırlı olmasını bekliyoruz. Temmuz sonunda da bir enflasyon raporu daha yayınlayacağız. Orada yenilenmiş tahminleri vereceğiz. Eğer ki şartlar, bugünkü şartlara göre değişmezse, özellikle emtia ve petrol fiyatları bu şekilde düşük seyretmeye devam ederse, enflasyon tahminimizi belki aşağı yönlü revize edebiliriz, dolayısıyla yüzde 5'e yakın bir enflasyon tahmini verebiliriz ama onu izleyip görmek, temmuz sonunu beklemek lazım. Şu anda buradaki gelişmeler olumlu."
    
     -"Bu kriz, sağlam ülkelerle borç yükü çok fazla olan ülkeleri ayırt ediyor"
    
     Kamu borç yükü düşük ve bankacılık sektörü sağlam olan ülkelerin "Avrupa borç krizi" sürecinde olumlu yönde ayrıştığını belirten Başçı, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Bu, oldukça önemli bir tespit. Ayrışma hikayesini destekleyen faktörler var gibi. Bu kriz, sağlam ülkelerle borç yükü çok fazla olan ülkeleri ayırt ediyor, seçerek etkiliyor. Onun için Türkiye'nin burada bir şansı var. Diğer bir unsur, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler, ülkemizde enflasyonu, büyümeyi ve cari dengeyi, üçünü birden olumlu yönde etkiliyor. Bu da krizin bize bir faydası. Son olarak, ekonomi politikalarında sahip olduğumuz esneklik, ülkemizin dış şoklara karşı dayanıklılığını artırmaktadır. Bunu da yaşayarak gördük, bundan sonra da görmeye devam edeceğiz."
    
     Bitti
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir