Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kenç:(2) -"(Sermaye akışı beklentisi) Her şeye hazırlıklıyız.…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kenç:(2)
  -"(Sermaye akışı beklentisi) Her şeye hazırlıklıyız.…

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kenç:(2) -"(Sermaye akışı beklentisi) Her şeye hazırlıklıyız. Geniş bir yelpazede kullanabileceğimiz araçlarımız var. Türkiye'de finans piyasası oldukça derin. Yatırım yapılabilir notu olan ülkeden çok daha derin" -"Gelişen piyasa ekonomileriyle kıyasladığımızda para birimimiz zaman içerisinde değer kazandı ve olumlu bir trend görüyoruz" -"Politikamız açısından para birimi biraz değer kaybetti. Bunun sebebi de borç krizi oldu. Para birimi rekabet edilebilir düzeyde bulunuyor"

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turalay Kenç, Fitch'in not artırımının ardından gerçekleşmesi beklenen sermaye akışına ilişkin, "Her şeye hazırlıklıyız. Geniş bir yelpazede kullanabileceğimiz araçlarımız var. Türkiye'de finans piyasası oldukça derin. Yatırım yapılabilir notu olan ülkeden çok daha derin" dedi.
     Kenç, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, borçlanma mevduat faiz oranında değişiklik yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:
     "Ticari borç oranlarımız düşüyor. Bunun sebebi ortalama fonlama oranlarından kaynaklanıyor. Borçlanma ve mevduat faizlerindeki düşüş de önümüzdeki aylarda gerçekleşecek. Tüketici borç oranları da düşüyor. Niceliksel genişlemeden sonra para biriminde aşırı değer kazanma baskısıyla karşılaştık. Para birimimizi yeniden rekabet edilebilir seviyeye getirmeye çalıştık. Gelişen piyasa ekonomileriyle kıyasladığımızda para birimimiz zaman içerisinde değer kazandı ve olumlu bir trend görüyoruz. Politikamız açısından para birimi biraz değer kaybetti. Bunun sebebi de borç krizi oldu. Para birimi rekabet edilebilir düzeyde bulunuyor. Aynı şey döviz kuru oranları için de geçerli. Gelişmiş ülkelere oranla hala devam ediyoruz. Gelişen ülke piyasalarıyla kıyasladığımızda yine çok iyi performans sergilediğimizi görüyoruz."
     Çok fazla politika uyguladıklarını ifade eden Kenç, bunun sebebinin para biriminin aşırı değer kazanımı ve getirdiği baskı olduğunu kaydetti.
    
     -"Merkez Bankası'nın kutsal kasesi"-
    
     Kenç, ithalat ve ihracattaki olumlu gelişmelerin cari açığı da etkilediğini anlatarak, şunları söyledi:
     "Cari açık ile ilgili finansalı yeniden dengeleyebiliyoruz. Türkiye'de Merkez Bankası tarihini neredeyse yeniden yazdık diyebilirim. Yeni politika araçları üreterek, dış şoklara karşı ekonomimizi dirençli hale getirdik. Faiz oranı konusunda koridoru daralttık. Likidite konusunda aktif politika izledik ve oranları değiştirdik. Bu yeni parasal politika çerçevesi Merkez Bankası'nın kutsal kasesi diyebiliriz. Biz likidite yönetimi ile toplam talep yönetimini ayırarak başardık. Türkiye gibi ülkeler ve gelişen ülke piyasaları için likiditenin uygun şekilde kullanılması önemli."
     Sermaye akışına ilişkin karşılaşılan zorlukların nasıl atlatıldığını anlatan Kenç, şöyle devam etti:
     "Rezerv opsiyon mekanizması aracımız var. Rezerv gereksinimlerimiz var. Bir süre önce Türk bankalarına TL cinsinden yükümlülüklerini altın ya da döviz olarak dönüştürebileceklerine dair yetki verdik. Bu şekilde likiditeyi daha aktif şekilde ayarlayabilecekler, bizim de likiditeyi TL likiditesinden ayırmamızı sağlayacaklar diye düşündük. Çok iyi işliyor, etkin çalışıyor. Sermaye akışı konusunda da sermayenin dışa çıktığı durumlarda da işe yarıyor. Türk bankaları TL ile ilgili yükümlüklerini altın ya da döviz olarak ödeyebiliyorlar. Altın rezervlerimiz de bu şekilde arttı.
     Enflasyonda evet sorun yaşadık. İki sorunumuz oldu. Cari açık ve yüksek enflasyon oranıydı. İkisi de 2010 yılının sonunda karşılaştığımız sermaye akışı sorunundan kaynaklanıyordu. Bu şoka karşı önlem aldık. Para birimimiz değer kaybetti. Enflasyon oranı yüzde 4'ten yüzde 11'e çıktı. Bu şekilde enflasyon oranları arttı. Biz de politika duruşumuzu sıkılaştırdık. Enflasyon şu anda düşüyor. Yüzde 7,4 oranındadır. Bizim tahminlerimiz yüzde 7,4'tü, trend bizim lehimizedir. Orta vadeli enflasyon beklentileri yüzde 6,2 civarındadır. Yüzde 5 bizim enflasyon hedefimizdir. Enflasyon beklentileri artık enflasyon oranlarının kötüleşmesine bağlı değil. Piyasaları buna göre yönlendirip hedefleri tutturabiliriz."
     Türkiye'nin enflasyon oranının notunun, yatırım yapılabilir seviyede olan ülkelere yakın durumda bulunduğunu belirten Kenç, "Özel tüketim ile ilgili rakamlar iyi gidiyor. Tüketici güveni oranları gayet iyi durumda. İstihdam beklentileri de çok iyi" diye konuştu.
     Fitch'in Türkiye'nin yatırım notunu artırmasının ardından gerçekleşebilecek sermaye akışının Merkez Bankası politikalarını nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya Kenç, "Her şeye hazırlıklıyız. Geniş bir yelpazede kullanabileceğimiz araçlarımız var.
     Türkiye'de finans piyasası oldukça derin. Yatırım yapılabilir notu olan ülkeden çok daha derin. Bizim temel amacımız fiyat stabilitesi sağlamak ve finansal stabiliteye katkıda bulunmak" dedi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir