Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi -İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi
  -İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan…

Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi -İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartlar sıkılaştırıldı. Bankalar, konut ve taşıt kredilerine uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya, diğer bireysel kredilerde ise standartları gevşetmeye devam etti -Standartlardaki sıkılaşmaya rağmen 2012 yılının ikinci çeyreğinde işletmelerin kredi talebinde artış yaşandı -2012 yılının üçüncü çeyreği için bankaların beklentisi talepteki artışın devam edeceği yönünde oldu

İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartlar açısından, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartların sıkılaştırıldığı görüldü.
     Merkez Bankası'nın, Banka Kredileri Eğilim Anketinin Nisan-Haziran 2012 dönemi sonuçları açıklandı.
     Nisan-Haziran 2012 dönemi sonuçlarına göre, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartların sıkılaştırıldığı görüldü. Bankalar, konut ve taşıt kredilerine uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya, diğer bireysel kredilerde ise standartları gevşetmeye devam etti. 2012 yılının üçüncü çeyrek dönemi için bankaların beklentisi hem genel olarak işletme kredilerinde hem de bireysel kredilerde standartların sıkılaştırılacağı yönünde oldu.
     İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartlar açısından, standartları bir önceki çeyreğe göre gevşettiğini bildiren banka bulunmazken, genel olarak standartları sıkılaştırdığını bildiren bankaların oranı yüzde 12 oldu. Bankaların hem kısa hem de uzun vadeli kredilere uygulanan standartları sıkılaştırdığı, standartlardaki sıkılaşmanın küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından büyük işletmelere kıyasla daha yoğun yaşandığı görüldü. Standartların sıkılaştırılmasına neden olarak; genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler başta olmak üzere risk algısına ilişkin faktörler ile sermaye yeterliliği ile ilgili kısıtlar başta olmak üzere fon maliyetleri ve bilanço kısıtlamalarına ilişkin faktörler gösterildi.
     Banka dışı mali kesim ve piyasa finansmanından kaynaklanan rekabetin standartlardaki sıkılaşmayı desteklediği, bankalararası rekabet standartların gevşetilmesi yönünde az da olsa baskı yaptığı kaydedildi.
     2012 yılının üçüncü çeyreği için bankaların beklentisinin genel olarak standartlardaki sıkılaştırmanın sürdürüleceği yönünde olduğu, standartlardaki sıkılaşmanın küçük ve orta ölçekli işletmelere kullandırılan krediler ile uzun vadeli kredilerde yaşanması beklendiği bildirildi.
    
     -Üçüncü çeyrekte talepteki artış devam edecek-
    
     İşletmelere kullandırılan kredilere uygulanan koşul ve kuralların bir önceki çeyreğe göre sıkılaştırıldığı görüldü. Daha riskli krediler üzerinden alınan kar marjı ile teminat ihtiyacı bankaların en fazla sıkılaştırmayı tercih ettiği koşul ve kurallar oldu.
     Standartlardaki/koşul ve kurallardaki sıkılaşmaya rağmen 2012 yılının ikinci çeyreğinde işletmelerin kredi talebinde artış yaşandı. Bu artışın daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen krediler ile kısa vadeli kredilere olan talepte yaşandığı görüldü.
     Ankete katılan bankalara göre talepteki artış temelde sabit yatırımlar ile stok artırımı ve işletme sermayesi gereksinimi başta olmak üzere işletmelerin finansman ihtiyaçlarından kaynaklandı. Krediler üzerindeki vergi vb. yüklerin düzeyi ve satıcıların peşin alımlarda uyguladıkları iskonto ve kolaylıklar ise talep artışına katkı sağlayan diğer faktörler oldu. 2012 yılının üçüncü çeyreği için bankaların beklentisi talepteki artışın devam edeceği yönünde oldu.
    
     -Gelecek çeyrekte bireysel kredilerde standartların sıkılaştırılacağı bekleniyor-
    
     Bireysel kredilere uygulanan standartlar açısından bakıldığında; gevşetilme beklentisine karşın konut ve taşıt kredilerinde standartların sıkılaştırıldığı görüldü. Diğer bireysel kredilerde ise beklentilerle uyumlu bir şekilde standartların gevşetildiği görüldü.
     Konut kredilerinde net değişim yüzdeleri açısından standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen faktör bulunmazken, taşıt kredilerinde risk algılamasına ilişkin faktörler standartların sıkılaştırılmasında etkili oldu. Diğer bireysel kredilerde tüketicilerin kredi itibarı ve talep edilen teminatlara ilişkin risklerin standartları sıkılaştırıcı yönde etkilemesine rağmen, genel ekonomik faaliyetlere ilişkin olumlu beklentiler standartların gevşetilmesine neden oldu. Gelecek çeyrek için beklenti, tüm bireysel kredi türlerinde standartların sıkılaştırılacağı yönünde oldu.
     Koşul ve kurallar açısından bakıldığında; konut kredilerinde hem ortalama hem de daha riskli krediler üzerinden alınan kar marjları azaltılırken, teminat ihtiyacı ise artırıldı. Bankaların taşıt kredilerine uyguladıkları koşul ve kurallarda değişikliğe gitmedi. Diğer bireysel kredilerde ise teminat ihtiyacını artırdı.
     2012 yılının ikinci çeyreğinde tüm bireysel kredi türleri için talep artışı beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bankaların net yüzde 47'sine göre konut kredilerinde, net yüzde 29'una göre taşıt kredilerinde ve net yüzde 49'una göre diğer bireysel kredilerde talep arttı. Konut kredilerinde, tüketici güveni ve konut piyasasına ilişkin olumlu beklentiler talebi artırıcı yönde etkilerken, bireysel tasarruflar da talep artışını destekledi. Taşıt kredilerinde taşıt alımı dışındaki tüketim harcamalarının olumsuz etkisine rağmen artan tüketici güveni ile taşıt piyasasına ilişkin beklentiler talep artışına neden oldu. Tüketici güveninin talep üzerindeki olumlu etkisi diğer bireysel kredilerde de hissedilmiş, tüketicilerin dayanıklı tüketim malları ile menkul kıymet alımı için yaptıkları harcamalar talep artışına katkıda bulundu. 2012 yılının üçüncü çeyrek dönemi için beklenti, talep artışının devam edeceği yönünde oldu.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir