Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu
  -Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve…

Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan: -"MB 2013 yılı Para ve Kur Politikası'nda bir sürpriz yok" -"2013'te enflasyonun MB'nin yüzde 5'lik hedefinin üzerinde yüzde 6,3 olarak gerçekleşeceğini düşünüyoruz"

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özcan, Merkez Bankası (MB) 2013 yılı Para ve Kur Politikası'nda bir sürpriz olmadığını söyledi.
     MB Başkanı Erdem Başçı'nın bugün gerçekleştirdiği "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumuna ilişkin değerlendirmede bulunan Özcan, Başçı'nın, TL volatilitesi düşürülebilirse yüzde ±2'lik enflasyon hedefi belirsizlik aralığının gelişmekte olan ülke ortalamalarına (±yüzde 1'e) çekilebileceğini söylemesinin önemli olduğunu belirtti.
     Ancak bunun kısa zamanda gerçekleşmesinin mümkün görünmediğini savunan Özcan, "2013 yılında kredi artış oranı sınırlanırken rezerv opsiyon mekanizması (ROM) ile döviz rezervlerini güçlendirmek için zorunlu karşılık oranlarında daha fazla artış yapılacağı öngörüsünü ifade etti.
     Son dönemdeki tartışmalara karşın, MB'nin kur rejiminde nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmadığını vurgulamasının önemli olduğunu dile getiren Özcan, "MB'nin esasen, TL'nin gelişmekte olan ülkelere karşı mevcut kazanımını korumaya çalıştığını düşünüyoruz" dedi.
    
     -"Kaldıraca dayalı ilave zorunlu karşılık, pozitif ayrışmaya destek olacak"-
    
     Bu yıl MB'nin döviz pozisyonundaki artışta esas olarak ihracat reeskont kredilerinin etkili olduğunu ve MB'nin 2013'te de mutlaka gerekli bir koşul olmadıkça döviz alım ve satım ihalelerini kullanmayacağını beyan ettiğini aktaran Özcan, şunları kaydetti:
     "Döviz pozisyonuna bir etkisi olmasa da, ROM ile özellikle zorunlu karşılık oranlarında olası artışlara bağlı olarak brüt döviz rezervlerinde yeni rekorlar mümkün. Bununla birlikte TL'deki değişime bağlı olarak, rezervlerde dalgalanmalar olabileceğini dikkate almak gerekiyor. ROM Türkiye'ye özgü bir uygulama olarak Türkiye'yi finansal istikrarda pozitif ayrıştırıyordu, kaldıraca dayalı ilave zorunlu karşılık oranı da uygulanma dönemi ve belirlenen sınırlar itibarıyla pozitif ayrışmaya destek olacak."
     Özcan, Basel III'e göre 2018 yılında hayata geçecek ilave zorunlu karşılıkların, Türkiye'de 2014'ten itibaren Basel Komitesi'nin belirlediği yüzde 3'lük sınır yerine yüzde 5'e varan ihtiyati sınıra göre uygulanacağını anlattı.
    
     -"2013, enflasyonda yukarı yönlü risklerin arttığı bir yıl olacak"-
    
     Finansal istikrar gözetilirken fiyat istikrarının göz ardı edildiğine dair eleştiriler bulunduğunu hatırlatan Özcan, cari açık ve enflasyonun milli gelire oranla 2011'deki yüzde 10'dan 2012'de yüzde 6 civarına indirilmesi ve enflasyonun belirsizlik aralığı içinde kalacağı dikkate alındığında, Merkez Bankasıırı fiyat istikrarını da gözettiğini gösterdiğini söyledi.
     Önümüzdeki yılın enflasyonda yukarı yönlü risklerin arttığı bir yıl olacağını savunan Özcan, 2013'te enflasyonun MB'nin yüzde 5'lik hedefinin üzerinde yüzde 6,3 olarak gerçekleşeceğini düşündüklerini belirti.
     MB'nin yüzde 5'lik hedefe ulaşmak için fiyat istikrarı vurgusunu yinelediğini anımsatan Özcan, "Özellikle kredilerde artışın belirginleşmesiyle makro ihtiyati politikalarda sıkılaştırıcı duruş sergileyeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte TL'de çok ciddi bir sapma olmadıkça ya da enflasyonist şok yaşanmadıkça faizlerde önemli bir değişiklik öngörmüyoruz" görüşünü de dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir