Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif…

Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -" Merkez Bankası'nın 2013 yılında finansal istikrarı çok yakından takip edeceği ve bu amaçla bağlantılı olarak kredilerdeki büyüme hızının ve TL'deki aşırı oynaklıkların çok yakından izleneceğini bir kez daha duyma fırsatı yakaladık"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Merkez Bankası'nın 2013 yılında finansal istikrarı çok yakından takip edeceği ve bu amaçla bağlantılı olarak kredilerdeki büyüme hızının ve TL'deki aşırı oynaklıkların çok yakından izleneceğini bir kez daha duyma fırsatı yakaladıklarını kaydetti.
     Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bugün gerçekleştirdiği "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunuma ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, Merkez Bankasının 2013 yılında finansal istikrarı çok yakından takip edeceği ve bu amaçla bağlantılı olarak kredilerdeki büyüme hızının ve TL'deki aşırı oynaklıkların çok yakından izleneceğini bir kez daha duyma fırsatı yakaladıklarını kaydetti.
     Girgin, "Merkez Bankası bankaların kaldıraç oranı bazında tutmaları gereken karşılıklara yönelik yeni bir düzenlemenin yapılacağını belirtmiştir" dedi.
     2013 yılı oranlarından hesaplanacak olan ve 2014 yılında uygulanmaya başlanacak yeni düzenlemenin kredileri kontrol etme adına diğer bir adım olarak algılanabileceğini dile getiren Girgin, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bunun öncesinde bankaların kredi arttırma iştahlarıyla doğru orantılı olarak 2013 yılında vadeye göre zorunlu karşılık tutma zorunluklarında da artırımlar olacağını düşünüyoruz. Genel olarak bakıldığında, 2013 yılının bir yandan dış talep katkısının ciddi şekilde zayıflayacağı ve büyümenin daha ziyade iç talep kaynaklı olacağı, diğer yandan da başka bir kredi kuruluşundan yatırım yapılabilir notunu almak anlamında finansal istikrarı korumanın hayati önlemde olacağı bir yıl olması sebebiyle Merkez Bankası için yorucu bir yıl olacağını düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir