Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu
  -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti…

Merkez Bankası "2013 Yılında Para ve Kur Politikası" sunumu -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: "MB para politikasını yönetmek için faiz dışında araçları kullanmaya devam edeceğini açıkladı"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın 2013 Yılında Para ve Kur Politikası sunumunu değerlendiren Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, Merkez Bankası'nın (MB) para politikasını yönetmek için faiz dışında araçları kullanmaya devam edeceğine dikkati çekti.
     IMF'in bu hafta başında MB için yönelttiği "para politikasını normalleştirmeli, MB'nın çok fazla geleneksel olmayan para politikası aracı kullandığı" açıklamasını hatırlatan Ekinci, "Bu eleştiriden sonra bile bugün MB para politikasını yönetmek için faiz dışında araçları kullanmaya devam edeceğini açıkladı. IMF'in getirdiği eleştirinin de ne kadar haklı olduğu tartışılır; zira dünya ekonomisinde yaşanan değişimler gelişmekte olan ülkelere iyi bir ders niteliğinde oldu ve bankacılık sektöründen kaynaklanabilecek risklerin her zaman denetim altında tutulması gerekliliğini gösterdi" dedi.
     Bugün MB'nın açıkladığı kaldıraca yönelik zorunlu karşılık düzenlemesinin finansal risklere karşı istikrarın devamı için alınmış bir karar olduğuna işaret eden Ekinci, bu yeni düzenlemenin bankacılık sektörünün sağlamlığı için kuvvetli bir çapa görevi göreceğini belirtti.
     Ekinci, açıklanan yeni aracın ilk etapta borsada bankacılık sektörü endeksinde geçici olumsuz bir etkisi olabileceğini de aktararak, şöyle devam etti:
     "Öte yandan Merkez Bankası'nın döviz alım satım ihalelerine başvurmayacaklarını şu anda belirtmesi; dövizdeki aşırı oynaklık konusunda çok büyük rahatsızlık yaşamadıklarını; 2013 yılında da döviz kurunda volatiliteyi çok yüksek beklemediklerini gösteriyor. Merkez Bankası son aylarda kurdaki volatiliteyi iyice kontrol aldı.
     Enflasyon konusunda bu yıl yüzde 5'e oldukça yakın bir gerçekleşme bekliyorlar ki; bu ciddi bir başarıdır. Eğer konjonktürel olarak enerji ve tarım fiyatları çok fazla etki yapmaz ise 2013 yılı için enflasyon beklentisi olan yüzde 5,3 tutabilir.
     MB büyüme tarafından ziyade fiyat ve finansal istikrara daha önem verdiğini bu konuşmasında da gösterdi; zira gelişmiş ülkelerden kaynaklanan likidite bolluğu sebebiyle kısa vadeli sermaye akımlarından rahatsız, ve bu konuda önlem almaya devam edeceğini de en son para politikası toplantısında politika faizinde 25 baz puanlık bir indirim yaparak gösterdi. Yine cari açık MB'nın gözettiği önemli bir sorun olmaya devam ediyor, bu yüzden kredilerdeki büyümeyi kontrol altına almaya yönelik vadeye dayalı zorunlu karşılıklar 2013 yılında aktif politika aracı olarak kullanılacak."
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir