Merkez Bankası 2012 yılı 2. çeyrek Ödemeler Dengesi Raporu: -"İhracatta kriz sonrası dönemde…

  • Yazı boyutu
Merkez Bankası 2012 yılı 2. çeyrek Ödemeler Dengesi Raporu:
  -"İhracatta kriz sonrası dönemde…

Merkez Bankası 2012 yılı 2. çeyrek Ödemeler Dengesi Raporu: -"İhracatta kriz sonrası dönemde başlayan ılımlı ve istikrarlı artış süreci 2012 yılının ikinci çeyreğinde de devam etti" -"Türkiye'nin ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliği artırabilmiş olması, Avrupa Birliği ülkelerindeki talebin zayıf seyrinin ihracattaki olumsuz etkisini sınırlandırdı"

Merkez Bankası Ödemeler Dengesi 2012 yılı 2. Çeyrek raporunda, ihracatta kriz sonrası dönemde başlayan ılımlı ve istikrarlı artış sürecinin 2012 yılının ikinci çeyreğinde de devam ettiği kaydedildi.
     Merkez Bankası Ödemeler Dengesi 2012 yılı 2. çeyrek raporunu yayınladı.
     Raporda, ihracatta kriz sonrası dönemde başlayan ılımlı ve istikrarlı artış sürecin 2012 yılının ikinci çeyreğinde de devam ettiği belirtilerek, 2011 yılının sonlarında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde derinleşen finansal krizin, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan AB'ye yapılan ihracatın hız kesmesine neden olduğu ifade edildi.
     Türkiye'nin ihracatta bölgesel ve sektörel bazda çeşitliliği artırabilmiş olması, Avrupa Birliği ülkelerindeki talebin zayıf seyrinin ihracattaki olumsuz etkisini sınırlandırdı.
     İhracattaki istikrarlı artışa karşın ithalattaki yavaşlama sonucunda dış ticaret dengesinde görülen iyileşme cari açığın daralmasında belirleyici oldu. Ödemeler dengesi tanımlamasına göre yıllık dış ticaret açığı, 2012 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 oranında daraldı. Bu dönemde yıllık dış ticaret açığı 77,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti ve böylece 2012 yılı ikinci yarısında dış ticaret açığının kapanma eğilimi devam etti.
     2012 yılı Nisan-Haziran döneminde cari işlemler hesabı 14,3 milyar dolar açık verdi ve yıllık cari işlemler açığı 63 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Böylece, mevsimsellikten arındırılmış verilerle hem cari işlemler açığı hem de enerji dışı cari işlemler açığı azalmaya devam etti.
     Net hizmet gelirleri, 2012 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,5 oranında arttı. Bu dönemde, turizm gelirleri artarken turizm giderlerinin azalması net turizm gelirlerini, taşımacılık gelirlerinin giderlere oranla daha hızlı artması da net taşımacılık gelirlerini yükseltti.
     2012 ikinci çeyreğinde, rezerv değişimleri (TCMB, bankalar ve diğer sektörler) ile IMF kredileri hariç tutulduğunda, 20,9 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti. Bir önceki yılın ikinci çeyreğinde olduğu gibi, bu yılın aynı çeyreğinde de bankalar ve diğer sektörlerin net kredi kullanıcısı oldukları gözlendi. Bankalar ve diğer sektörlerin kısa vadeli kredileri, borç senetleri (net DİBS alımları ile Hazine ve bankaların yurt dışı tahvil ihraçları) kaynaklı portföy girişleri ile doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) sermaye girişlerinin temel kaynakları oldu. Bu dönemde, her ikisi de bir önceki çeyreğe göre artış gösteren portföy yatırımları ve kısa vadeli sermaye girişlerinin payında artış, 'DYY ve uzun vadeli sermaye girişleri'nin payında ise azalış gözlendi.
     Türkiye'deki yerleşiklerin yurt dışı yerleşiklerden olan finansal alacakları ve rezerv varlıkları ile yurt dışı yerleşiklere olan finansal yükümlülüklerinin belli bir tarihteki stok değerini gösteren Uluslararası Yatırım Pozisyonu'na(UYP) göre, 2012 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 186,6 milyar dolar, yükümlülükleri ise 556,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir