"Merkel denge bulmaya çalışıyor" -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Almanya…

  • Yazı boyutu
"Merkel denge bulmaya çalışıyor"
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:
  -"Almanya…

"Merkel denge bulmaya çalışıyor" -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Almanya Başbakanı Angela Merkel, son zamanlarda birbirleriyle çeliştiklerini gördüğümüz ECB Başkanı Draghi ile Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Başkanı Weidmann arasında denge bulmaya çalışıyor"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün yaptığı açıklamayla, son dönemde birbiriyle çelişen ECB ve Bundesbank arasında denge bulmaya çalıştığını söyledi.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamaları üzerine değerlendirmede bulunan Candır, "Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamalarında, son zamanlardaki açıklamalarının birbirleriyle çeliştiklerini gördüğümüz Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ile ECB'nin bono alım programı konusunda olumsuz açıklamalarda bulunan Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın Başkanı Jens Weidmann arasında denge bulmaya çalıştığını ve ikisine de destek verdiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Piyasaların bu konuda endişesinin, Merkel'in vatandaşı Weidmann'ın tarafını tutarak bir bono alım programına veya bu programın esnekliğine yönelik engellemelere gidebileceği yönünde olduğuna dikkati çeken Candır, bu açıklamaların piyasaları bir nebze olsun rahatlatma adına yapıldığını ifade etti.
     Merkel'in çıkışının daha önce Fitch'in ECB'nin, Bundesbank'a rağmen bono alım programına gidebileceği yönündeki açıklamalarına da paralel olarak düşünülebileceğini ifade eden Candır, ECB'nin bono alım programındaki engellerin azaldığını ve avro bölgesindeki önemli liderlerin bölgenin içinde bulunduğu kriz ile ilgili ortak hareket etmeye devam ettiğini kaydetti.
     Bu açıklamaların genel itibari ile piyasalarda önemli çekilmelerin önünü kesebileceğini belirten Candır, olumlu haberlerin gelmeye devam etmesi durumunda alışların sürdürülebilir olabileceğini söyledi.
     Almanya Başbakanı Merkel, yaptığı açıklamada, "Draghi ve Weidmann'ı destekliyoruz. Draghi ve Weidmann görevlerinin gerektirdiğini yapıyorlar. Draghi ve Weidmann'a aynı zamanda destek verme konusunda bir aykırılık görmüyorum" ifadelerini kullanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir