Meriç'e tel örgü inşasında Türk şirketleri de yer alacak

  • Yazı boyutu
Meriç'e tel örgü inşasında Türk şirketleri de yer alacak

Yunanistan'ın yasadışı göçle mücadele için Meriç'e inşa edeceği tel örgünün müteahhitliğini üstlenen şirketin, çitin inşasına Türk şirketlerini de dahil edeceği bildirildi.

Yunan medyasının Vatandaşı Koruma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, kaçak göçmen dalgasının engellenmesine yönelik inşa edilen, uzunluğu 10,3 kilometre ve yüksekliği 3 metre olacak tel örgünün maliyetinin azaltılması için işin büyük bir bölümü, Türk şirketlerine verilecek.
     Özellikle tel örgünün metal bölümünün yapımı ve "galvanize" işlemlerinin Türk şirketlerine verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
     Meriç'te tel örgü inşasına katılan Yunan şirketinin sorumluları, tel örgünün paslanmaya korunmasına yönelik çalışmaların Türk şirketine verileceğini, ismi açıklanmayan Türk şirketinin verdiği teklifin, iki Yunan şirketinin verdiği teklifin yarısı kadar olduğunu belirtti.
     Tel örgünün metal kısmının inşası projesinin de Türk şirketlerine verilmesi olasılığı gündeme gelirken, Türklerin verdiği teklifin daha uygun olacağı kaydediliyor.
    
     -1,5 milyar avro Türk şirketlerine gidecek korkusu-
    
     Öte yandan bazı medya organlarında tel örgü inşasının Türk şirketlerine devredilebileceği haberi sıkıntı yarattı.
     Bazı haberlerde, Meriç'te tel örgü inşasına Türk şirketlerinin de katılabileceği, Türk şirketlerinin tel örgü inşasını üstlenmesinin yüzde 30-40 daha ekonomik olacağı belirtildi.
     AB'den 3 milyar avroluk kaynakla yapılacak projenin, Yunan şirketleri tarafından yürütülmesini isteyen medya, aksi takdirde 1,5 milyar avronun Türk şirketlerine akacağını ileri sürdü.


Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir