Meram Ziraat Odası Başkanı Ataiyibiner: -"Dünyada önümüzdeki süreçte bir gıda krizi yaşanması…

  • Yazı boyutu
Meram Ziraat Odası Başkanı Ataiyibiner:
  -"Dünyada önümüzdeki süreçte bir gıda krizi yaşanması…

Meram Ziraat Odası Başkanı Ataiyibiner: -"Dünyada önümüzdeki süreçte bir gıda krizi yaşanması muhtemel. Fakat Türkiye'nin kuraklıktan etkileneceğini düşünmüyorum"

Konya Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, ABD, Asya ve Avrupa'da tarım alanlarında son 50 yıldır görülmeyen aşırı sıcaklar nedeniyle yaşanan kuraklığın küresel bir gıda krizi ortaya çıkarabileceğini belirtti.
     Ataiyibiner, yaptığı yazılı açıklamada, son 1 ayda mısır fiyatlarının yüzde 51 oranında arttığına dikkati çekti. Soya fasulyesi ve buğdayda da benzer bir durumun yaşandığını aktaran Ataiyibiner, "Aşırı sıcaklar ve yağışların geçen yıllara oranla düşük olmasından dolayı tarım alanlarında yaklaşık yüzde 20 rekolte düşüşü var. Dünyada önümüzdeki süreçte bir gıda krizi yaşanması muhtemel. Fakat Türkiye'nin kuraklıktan etkileneceğini düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -Türkiye'nin ihtiyacı 16 milyon ton-
    
     Türkiye'de olduğu gibi özellikle Avrupa'nın genelinde nisan ve mayıs aylarında beklenilen yağışların alınmadığını vurgulayan Ataiyibiner, şunları kaydetti:
     "İlimizde 2011 yılında metrekareye yağış miktarı 413.4 milimetre iken, Temmuz ayı dahil 2012 yılında metrekareye düşen yağış miktarı 227.5 milimetre oldu. Yağışın yeterli oranda olmaması nedeniyle tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya'da rekolte düşüşü yaşandı. Geçen yıl 3 milyon 150 bin ton rekolteye ulaşılırken, bu yıl tahmini 2 milyon 100 bin ton rekolte bekleniyor. Türkiye genelinde ise bu yıllık üretim 21 milyon ton. Türkiye'nin ihtiyacı ise yaklaşık 16 milyon ton. Bu sebeple Türkiye'de gıda krizinin olması mümkün değil."
     Geçen yıllarda ham petrolün de yükselmesiyle birçok gıda ihracatçısı ülkenin ihracat yapmadığını ve kendi ihtiyaçlarını giderme yoluna gittiğini, bu yıl da Asya ve Avrupa'daki birçok ülkenin aynı kararı alabileceğini anlatan Ataiyibiner, şunları ifade etti:
     "Türkiye'nin geçen yıldan kalan ciddi manada bir tahıl stoku var. Bu yılda geçen yıla nazaran rekolte düşük ama uzun yıllar ortalamasının çok altında değil. Bu rekolte elimizde bulunan stoklarla birlikte Türkiye'nin ihtiyacını karşılar"
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir