Menengiç ağaçları Antep Fıstığı'na dönüşüyor -Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yürütülen proje…

  • Yazı boyutu
Menengiç ağaçları Antep Fıstığı'na dönüşüyor
  -Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yürütülen proje…

Menengiç ağaçları Antep Fıstığı'na dönüşüyor -Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yürütülen proje kapsamında 43 bin 500 Menengiç ağacına Antep Fıstığı aşılanacak

Adıyaman'ın Sincik ilçesinde başlatılan "Menengiç Ağacını Antep Fıstığı'na Aşılama" projesiyle Antep Fıstığı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılacağı bildirildi.
     GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) tarafından finanse edilen projeyle Gaziantep yöresine has "Antep Fıstığı"nın ilçede yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan çalışma kapsamında 43 bin 500 Menengiç ağacına Antep Fıstığı'nın aşılanması hedefleniyor.
     Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin, aşılama yapılan alanı gezerek çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.
     Yürütülen proje sayesinde Antep Fıstığı'nın ilçede daha da yaygınlaşacağını ifade eden Şahin, böylelikle tarım arazilerinin büyük bir kesimi dağlık arazide bulunan Sincik'te ciddi anlamda ekonomik girdi sağlanacağını, burada yaşayanların da refah düzeyinin artacağını ifade etti.
     Projeyi yaygınlaştıracaklarını vurgulayan Şahin, "Aşılama projesine büyük destek veriyoruz. Çünkü Antep Fıstığı'nın geliri menengiç üretimine göre daha yüksek. Üreticilerin gelirinin düşük olduğu bu kırsal alanda Antep Fıstığı, çiftçiler için bir nimet olacak. İnşallah bu proje Sincik'te tamamlandığında üreticimizin geliri artarken, köylüler de memleketlerinde istihdam edilerek başka yerlere çalışmaya gitmeyecek" dedi.
     Projenin yüzde 70'nin devlet destekli olduğuna işaret eden Şahin, hedeflerinin Sincik'te 43 bin 500 Menengiç ağacına Antep Fıstığı aşısı yapmak olduğunu kaydetti.
     Şahin, Tarım İl Müdürlüğü ile projenin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 450 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir