Memura bayram müjdesi

  • Yazı boyutu
Memura bayram müjdesi

Devlet memurlari, sözlesmeli personel, isçiler ve diger kamu personelinin ekim ayi maaslari, Ramazan Bayrami dolayisiyla 5 Ekim`de avans olarak ödenecek.

Maliye Bakani Kemal Unakitan imzasiyla yayimlanan maas genelgesine göre, ayliklarini personel kanunlarina göre almakta olan kamu görevlilerine 15 Ekim 2007 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedisleri, 657 sayili Devlet Memurlari Kanunu`nun ek 24`üncü maddesine göre, 5 Ekim 2007 tarihinde avans olarak verilecek. Kamu kuruluslarinda çalisan sözlesmeli personel, isçi ve diger personel hakkinda da ayni sekilde islem yapilacak.

Avansin hesabinda ele geçen net tutarlar esas alinacak ve ayliklari banka hesaplarina aktarilan personelin avans tutarlarinin ilgili bankalarca zamaninda ödenmesi saglanacak. Genelge uyarinca, verilen avanslar personel avanslari hesabina borç kaydedilerek muhasebelestirilecek. Ödenen avans tutarlari, ilgililerin ait oldugu aylik veya ücretlerine mahsup edilecek ve gerekli kanuni kesintiler bu aylik veya ücretlerinden yapilacak. Ilgili personel de, belirtilen islemlerin aksamadan yürütülmesini temin etmekle görevli ve sorumlu olacak. Ilgili birimler de bunun için gerekli tedbirleri alacak. Bu arada yaklasik 2 milyon memuru ilgilendiren 2008 yili maas zammi konusunda gözler Bakanlar Kurulu`na çevrildi. Taraflar arasinda uzlasma saglanamadigi için son karari Bakanlar Kurulu verecek. Sendikalar ile hükümet kanadi arasinda yapilan görüsmelerden bir sonuç alinamamis, konu Uzlastirma Kurulu`na tasinmisti. Kurul`dan çikan tavsiye kararinin da memurlarin taleplerinin altinda kalmasi, görüsmelerin tikanmasina sebep olmustu.

Öte yandan Tekel`in özellestirilmesiyle ilgili olarak düzenlenen tanitim turuna katilan Maliye Bakani Kemal Unakitan, Londra`da gördügü ilgiden memnun oldu. Tekel`in özellestirilmesiyle ilgili toplantilara stratejik yatirimcilar gibi bazi fonlarin da ilgi gösterdiklerini aktaran Unakitan, "Tekel`in özellestirilmesine iliskin ilgiyi çok kuvvetli gördüm." dedi. Maliye Bakani, Tekel`in ardindan Halk Bankasi, otoyollar, seker fabrikalari, Milli Piyango gibi özellestirmelerin sirada oldugunu, daha önce bir kismi özellestirilen limanlarla ilgili çalismalarin da sürecegini ifade etti. Ekimde ihalesine çikilacak Tekel`in özellestirilmesinin Aralik 2007 sonuna kadar tamamlanmasi bekleniyor.

Zaman Ekonomi Servisi

Bu haberi 1,750 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir