Medikal Cihaz ve Ekipmanlar Sektörü...

  • Yazı boyutu
Medikal Cihaz ve Ekipmanlar Sektörü...

TPE Başkanı Asan:"Hezarfen Medikal Ankara Projesi'nden, medikal alet sektöründe faaliyet gösteren 400'ün üzerinde firma ve ilgili kurum temsilcileri yararlandı"

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, Hezarfen Medikal Ankara Projesi'nden, medikal alet sektöründe faaliyet gösteren 400'ün üzerinde firma ve ilgili kurum temsilcisinin yararlandığını açıkladı.
     TPE Başkanı Asan, "Medikal Cihaz ve Ekipmanlar Sektöründe Gelecek Trendleri ve Ortaklaşa Rekabet" konulu konferansta yaptığı konuşmasında, KOBİ'lerde inovasyoncu kültürün artırılmasına katkı sağlamak amacıyla başlattıkları Hezarfen projesinin, altı aylık süre zarfında tüm bileşenlerinin başarılı bir şekilde uygulandığını ve tamamlanma aşamasına gelindiğini söyledi.
     Projenin uygulanma sürecinde, gerekli motivasyon düzeyinin aşıldığını kaydeden Asan, "Hezarfen Projesi'ni, Enstitü olarak 2007 yılında KOBİ'lerimizin inovasyon kapasitelerini arttırmak amacıyla geliştirerek uygulamaya koyduk ve o tarihten bu yana projeyi her yıl farklı bir ilimizde uyguluyoruz. Projeyi, zaman içerisinde edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda yeni bileşenler ekleyerek geliştirdik" diye konuştu.
     Asan, Hezarfen Projesini sektörel bazda uygulandığına dikkati çekerek, yeni ürünler ve yenilikçilik konusunda stratejik davranılarak Türkiye açısından öncelikli sektörlere yoğunlaşılması ve enerjinin bu alanlara kanalize edilmesi gerektiğini ifade etti.
     Ankara'nın hızla büyümekte ve gelişmekte olan medikal cihaz sektörünün, Hezarfen Projesi'nin hedef kitlesi olarak biçilmiş kaftan olduğunu belirterek projeye ilişkin bilgi veren Asan, "Hezarfen Medikal Ankara Projesi'nden, medikal alet sektöründe faaliyet gösteren 400'ün üzerinde firma ve ilgili kurum temsilcileri yararlandı. Uygulamalı eğitim programlarından 60'ın üzerinde firma faydalandı ve 16 firmaya da danışmanlık modülleri ile teknik destek sağlandı" ifadelerini kullandı.
    
     -ASO Başkanı Özdebir-

    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de Avrupa'nın giderek yaşlandığını ve bu durumun sağlık ihtiyaç ve harcamalarını artıracağını dile getirdi.
     Sosyal devletlerin en büyük ihtiyaçlarının sağlık sektörü ihtiyaçları olduğunu belirten Özdebir, "Dünya artık sağlıkta uzaktan takip sistemine geçiyor, internetin sağladığı avantajlarla doktora, hastaneye gitmeden önleyici ve ön teşhisleri koyucu şekilde tedavi yapılmaya başlandı" dedi.
     Özdebir, sağlık alanında kullanılan cihazların basitleştirilip ve küçültüldüğünü vurgulayarak şunları kaydetti:
     "Eskiden herkes tansiyonunu ölçtürmek için hastaneye gitmek zorunda kalırdı şimdi ise herkes evinden tansiyonunu, şekerini ölçebiliyor. Cihazlar ucuzladı ve herkesin erişebileceği bir hal aldı" şeklinde konuştu.
     "Bugünkü cihazların hepsinde yazılım mevcut. Artık sağlık alanında mekanik imalat yetmiyor, yazılım sektörü de ürünlerde muhakkak olması gerekiyor. Örneğin, iPhone'a yeni bir program eklemişler cildinizi taratıp bunu doktorunuza iletiyorsunuz doktor da size mail üzerinden geri bildirim yapıyor, dolayısıyla doktora gitmek gerekmiyor ve sağlık yatırımları yerine 800-900 dolarlık bir cihazla bütün sağlık durumunuzu ölçebiliyorsunuz."
    
    
    


Bu haberi 325 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir