MB, Perakende Ödeme Sistemi'ni (PÖS) devreye aldı

  • Yazı boyutu
MB, Perakende Ödeme Sistemi'ni (PÖS) devreye aldı

MB, Perakende Ödeme Sistemi'ni (PÖS) devreye aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mevcut EFT sistemindeki ödemelerin bugün itibariyle sayıca yüzde 98'ini oluşturan düşük tutarlı müşteri ödemelerinin işlendiği sistem olan Perakende Ödeme Sistemi'ni (PÖS) bugün hizmete aldığını bildirdi.
     TCMB'den yapılan basın duyurusunda, bankalar arasında gerçekleştirilen TL ödemelerin Bankanın sahibi ve işleticisi olduğu Elektronik Fon Transfer (EFT) Sistemi üzerinden yapılmakta olduğu hatırlatılarak 1992 yılında hizmete alınan ve 2000 yılından itibaren Elektronik Menkul Kıymet Transfer (EMKT) sistemi ile bütünleşik olarak çalışan sistemde günlük ortalama 130 milyar lira tutarında ve 800 bin civarında ödeme gerçekleştirildiği kaydedildi.
     Duyuruda, Türkiye'nin önemli finansal piyasa altyapılarından birisi olan sistemin teknolojik ve operasyonel olarak daha esnek, platform bağımsız, maliyet etkin ve verimli olacak şekilde 2011 yılında yeniden yapılandırılması kararlaştırıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
     "Bankacılık sektörümüzle eşgüdümlü olarak yürütülen projeler sonucunda, bankalarla Bankamız arasında güvenli ve güvenilir bir iletişim sağlayan Katılımcı Arayüzü Sistemi 01 Ekim 2012 tarihinde işletime alınarak Bankamız nezdinde gerçekleştirilen tüm ihalelere ilişkin işlemler bu yeni sistem aracılığıyla yürütülmeye başlanmıştır" denildi.
     Katılımcı Arayüzü Sistemi'nin Banka tarafından geliştirilen ve önümüzdeki dönemde geliştirilecek olan tüm ödeme sistemleri bileşenlerine hizmet vermeye devam edeceğinin vurgulandığı duyuruda, bu çerçevede en önemli adımlardan birisinin bugün atıldığı ve yeni yapıdaki ilk ödeme sistemi olan Perakende Ödeme Sistemi'nin (PÖS) bugün hizmete alındığı ifade edildi.
     Duyuruda, PÖS'ün mevcut EFT Sistemindeki ödemelerin bugün itibariyle sayıca yüzde 98'ini oluşturan düşük tutarlı müşteri ödemelerinin işlendiği bir sistem olduğu dile getirilerek "Sistemde hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili mesajlar gerçek zamanlı birebir mutabakat ilkesiyle işlenmekte olduğu, ödemeler katılımcı bankaların sistemdeki hesaplarında yeterli fon bulunması halinde bekletilmeden gerçekleştirilmektedir" denildi.
     Duyuruda ayrıca PÖS'ün devreye alınması ile birlikte mevcut EFT'nin sadece yüksek tutarlı ve sistemik önemi olan bankacılık işlemlerinin gerçekleştirildiği bir ödeme sistemi olarak çalışacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
     "2013 yılı içinde tamamlanması planlanan ödeme sistemleri yeniden yapılandırma stratejisinin son aşamasında ise EFT ve EMKT Sistemlerinin de Bankamız tarafından geliştirilen yazılımlarla yenilenerek ülkemiz ödeme sistemlerinin daha esnek, mode ve maliyet etkin bir yapıya geçişi hedeflenmektedir."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir