MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin:…

  • Yazı boyutu
MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı
  -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin:…

MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin: "Merkez Bankası'nın özellikle TL'yi sağlıksız değer kayıpları ya da değerlenme baskısından ve büyümeyi çok büyük volatilitelerden korumaya yönelik adımlar atmaya devam edeceğini tahmin ediyorum"

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin Merkez Bankası'nın özellikle TL'yi değer kaybı ya da değerlenme baskısından ve büyümeyi çok büyük volatilitelerden korumaya yönelik adımlar atmaya devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi.
     Merkez Bankasının (MB) bugün Ankara'da ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, MB'nin öncelikle büyüme tarafında ilk çeyrekte, 2012 yılının son çeyreğine göre iyileşme olsa bile birkaç ay önce gördüklerine göre daha yavaş bir toparlanma öngördüğünü ve bu anlamda da büyüme tarafını gözlemlemeye devam ettiğini söyledi.
     Girgin, Merkez Bankası'nın zayıf küresel talep ve emtia fiyatlarındaki görünümünün enflasyon üzerinde bir baskı kurmayacağını ve bu anlamda iyi olabileceğini, ağustos ayına kadar yine volatilite görüleceğini fakat ağustos ayından sonra hafif aşağı yönlü bir trend öngördüklerini kaydetti.
     Dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sürpriz bir şekilde faiz koridorunun üst tarafında bir indirim geldiğini belirten Girgin, "Bunu açıkça MB'nin sinyal etkisi taşıyan bir hareket olduğunu ve biraz ihtiyati bir hareket olduğunu düşünüyorum" dedi.
     Bankaların 2011 yılında kredi fiyatlamalarını yaparken sermaye çıkışı yaşandığında üst banda kaçmayı tercih ettiklerini hatırlatan Girgin, bu anlamda faiz koridorunun üst bandının bankalar için önemli bir referans oluşturduğuna dikkati çekti.
     Faiz koridorunun üst bandının aşağı çekilmesinin beklenildiği gibi gitmeyen büyümenin üzerinde küresel taraftan gelebilecek baskıları kısıtlamaya yönelik bir adım olarak düşündüğünü belirten Girgin, "Bir ay öncesine göre farklı bir noktadayız şu anda. Bir ay önce biz TL'nin üzerinde değerlenme baskısı konuşurken şu an sermaye girişlerinin yavaşlaması, özellikle küresel ekonomik görünümün kötüleşmesi ile beraber daha ziyade TL üzerindeki değer yitirme baskısını konuşuyoruz" dedi.
     Merkez Bankası'nın özellikle TL'yi sağlıksız değer kayıpları ya da değerlenme baskısından ve büyümeyi çok büyük volatilitelerden korumaya yönelik adımlar atmaya devam edeceğini tahmin ettiğini belirten Girgin, MB'nin enflasyon tarafında kendisini rahat hissettiğini ve o yüzden de büyüme ve finansal istikrar odaklı bir politikanın devamının görüleceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir