MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin:…

  • Yazı boyutu
MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı
  -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin:…

MB'nin ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantı -Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Ne zaman TL değerlenme baskısı içine girip de alt bantta bir düşüş görürsek, üst bantta da bunu göreceğiz"

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, "Ne zaman TL değerlenme baskısı içine girip de alt bantta bir düşüş görürsek, üst bantta da bunu göreceğiz" dedi.
     Merkez Bankasının (MB) bugün Ankara'da ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, Merkez Bankasının 2013 yılı ilk çeyrek büyüme beklentisinin yukarı yönlü ivmelendiğini düşündüğünü belirtti.
     Girgin, MB'nin göstergelerde bunu görememe nedenini stoklardaki erime olarak ifade ettiklerini söyleyerek, "Genel anlamda bakıldığında birinci çeyrekte bir kıpırdanma, bir hareketlenme var. Onun dışında MB enflasyon konusunda çok rahat ve güvenlerini koruyorlar. MB, petrol fiyatlarındaki artışın kısa süreli risk oluşturduğunu ve uzun dönemli riskin ise olmadığını düşünüyor" dedi.
     Merkez Bankasının beklentileri ile enerji fiyatlarının aynı doğrultuda gitmesinin enflasyon tarafında bankanın elini rahatlattığını ifade eden Girgin, artan sermaye girişleriyle beraber Türk Lirası üzerinde değerlenme baskısının en önemli politika belirleyicisi olduğuna dikkati çekti.
     Girgin, Merkez Bankasının Türk Lirası'nda bir değerlenme gördüğü zaman faiz koridorunun alt bandını aşağı çekeceğini her fırsatta belirttiklerini anımsatarak, "Faiz koridorunun genişliği piyasalarda belirsizlik yaratmaya odaklı bir politika gereciydi ve MB 2013 yılı boyunca bu belirsizliği yaratmak istemiyor. Anladığım kadarıyla ne zaman TL değerlenme baskısı içine girip de alt bantta bir düşüş görürsek, üst bantta da bunu göreceğiz. Faiz koridoru mümkün oldukça sabit seviyelerde tutulacak diye düşünüyorum" yorumunu yaptı.
     Merkez Bankasının 2013 yılında TL'nin değerini belirlerken bir yandan finansal istikrarı sağlayıp, diğer yandan da büyümeyi destekleyeceğini söyleyen Girgin, Türkiye'nin cari açık sorunu ve kredilerde belirlenenin üzerinde büyüme olduğunu, bunlara karşılık MB'nin makro ihtiyati tedbirlerle zorunlu karşılıklarda adım atacağını vurguladı.
     Girgin, gelecek Para Politikası Kurulu toplantılarında da zorunlu karşılıklarda artışların devam edebileceğini ve MB'nin kredi büyümesinde birkaç toplantı öncesine göre daha yapıcı olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir