"Mayıs enflasyonu sürpriz yaptı" -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü Mayıs ayı…

  • Yazı boyutu
"Mayıs enflasyonu sürpriz yaptı"
  -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü Mayıs ayı…

"Mayıs enflasyonu sürpriz yaptı" -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü Mayıs ayı enflasyon raporunda geçtiğimiz ay enflasyonun sürpriz yaptığı belirtildi

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü'nün hazırladığı Mayıs ayı enflasyon Raporunda, geçtiğimiz ay enflasyonun sürpriz yaptığı belirtildi.
     Raporda, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 0,2 azalarak ortalama yüzde 0,4 artış olan beklentilerin oldukça altında kaldığı, bundan dolayı sürpriz yaptığı kaydedilerek, yıllık enflasyonun yüzde 11,1'den yüzde 8,3'e düştüğü, Mayıs'ta üretici enflasyonunun (ÜFE) yüzde 0,15'lik beklentilerin üzerinde yüzde 0,53 oranında arttığı, böylelikle yıllık ÜFE'nin Nisan'daki yüzde 7,7'den Mayıs'ta yüzde 8,1'e yükseldiği, Mayıs'ta tarım fiyatlarındaki yüzde 4'lük artışın ÜFE'yi yukarı çekerken, emtia fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak tarım dışı ÜFE'nin aylık bazda gerilediği anımsatıldı.
     Raporda, enflasyonun tahminlerin altında gelmesinde, genele yayılan bir azalışın dikkati çektiği, özellikle gıda fiyatlarındaki düşüşün göze çarptığı belirtilerek, "İşlenmemiş gıda fiyatları, aylık olarak yüzde 4,2 azalarak endeksin yayınlanmaya başladığı 2003'ten beri Mayıs ayında ilk defa bu kadar düşüyor. İşlenmiş gıda fiyatları da yüzde 0,5 azalarak, mevsimsel ortalamaların altında seyrediyor. Merkez Bankası Cuma günü yayınlanan notunda, taze meyve fiyatlarındaki baz etkisi sebebiyle yıllık işlenmemiş gıda enflasyonunun keskin bir şekilde azalacağını, işlenmiş gıda enflasyonunun ise sınırlı oranda artmaya devam edeceğini tahmin etmişti" denildi.
     Gıda fiyatlarının dışında, mal fiyatlarında da düşüşlere işaret edilen raporda, "Uluslararası petrol ve altın fiyatlarındaki düşüşler, ulaştırma ve diğer hizmetler kalemlerini beklentiler dahilinde düşürürken, dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşler, enflasyonu tahminlerin altına indiriyor. Son 3 aydır mevsim normallerinin üstünde seyreden giyim fiyatları da Mayıs ayında mevsim normallerinin yüzde 3 altında gelerek, enflasyonun beklentilerin altında gelmesine sebep oluyor" değerlendirmesi yapıldı.
     Bunların sonucunda, çekirdek enflasyonun aylık olarak yüzde 1,3 arttığı anımsatılan raporda, yıllık enflasyonun geçen ayki yükselişin ardından Mayıs ayında yüzde 8,2'den yüzde 7,7'ye düştüğü, çekirdekteki bu düşüşün Merkez Bankası beklentilerinden de daha iyi olduğu vurgulandı.
     Enflasyon eğilimini gösteren yayılma endeksinin de Mayıs'ta son 10 ayın en düşük seviyesine gerilediği hatırlatılan raporda, yayılma endeksi gıda grubunda artarken, gıda dışında 15 ayın en düşüğüne inmesinin çekirdek enflasyon görünümünde de iyileşmeye işaret ettiği, Merkez Bankası'nın izlediği şekliyle mevsimsellikten arındırılmış yıllıklandırılmış 3 aylık ortalama çekirdek enflasyon artışının Nisan'daki yüzde 7,6'dan Mayıs'ta yüzde 6 ile 15 ayın en düşüğüne gerilediği belirtildi.
     Mayıs ayı verilerinin piyasa ortalama beklentilerinin ve özellikle çekirdek enflasyonda Merkez Bankası beklentilerinin de altında gelmesinden dolayı olumlu olduğu vurgulanan raporda, "Fakat mevsimsel etkilerin yukarı yönlü baskısının yoğun olduğu Mayıs aylarından farklı olarak, bu sene fiyat artışlarının eskisi kadar yaşanmaması, Haziran ayında da tam ters enflasyonu düşürücü etkilerin geçmiş yıllar ortalamalarının altında kalmasına sebep olabilir" yorumu yapıldı.
     Sadece bu veriye bakarak, Merkez Bankası'nın para politikası duruşunu gevşeteceğinin tahmin edilmediği belirtilen raporda, beklentilerden iyi gelecek Haziran verisinin (uluslararası finansal piyasalardaki görünümün daha da kötüleşmemesi durumunda), yılın ikinci yarısında Merkez Bankası'nın seçeneklerini artırabileceği, petrol fiyatlarındaki düşüşün devamının da Merkez Bankası'nın işini kolaylaştıracağı ifade edildi.
     Raporda, son olarak 2012 sonu enflasyon tahminin yüzde 7,5 olduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir