Mayıs ayında yaş sebze ve meyve ihracatı arttı -Geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6,…

  • Yazı boyutu
Mayıs ayında yaş sebze ve meyve ihracatı arttı
  -Geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6,…

Mayıs ayında yaş sebze ve meyve ihracatı arttı -Geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6, değerde ise yüzde 8'lik artış meydana geldi

Türkiye'nin yaş sebze, meyve ve narenciye ihracatı mayıs ayında miktar ve değer bazında artış gösterdi.
     AA muhabirinin Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (TYMSİB) sektör raporundan derlediği bilgiye göre, yaş sebze meyve ve narenciyede mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 6, değerde ise yüzde 8'lik artış meydana geldi.
     Geçen yıl mayıs ayında 247 bin 451 ton ihracatla 173 milyon 107 bin dolar döviz girdisi sağlanırken, bu yıl mayıs ayında ihraç edilen 261 bin 854 ton ürünle elde edilen döviz miktarı, 187 milyon 367 bin dolara yükseldi.
     Gruplar içerisinde yaş sebze, miktarda yüzde 13, değerde yüzde 5 azalış göstermesine rağmen, mayıs ayı ihracatında 117 bin 562 dolarla ilk sırada yer aldı.
     Yaş sebzede Türkiye genelinde en fazla ihracatı yapılan ürün 95 bin 325 dolar ve 122 bin 808 tonla domates oldu. Bunu sırasıyla, biber, hıyar-kornişon ve soğan-şalot izledi.
     Yaş meyvede ise en fazla ihracatı yapılan ürün, 9 bin 488 dolar ve 10 bin 441 tonla çilek oldu. Çileği sırasıyla kayısı ve kiraz-vişne takip etti.
     Narenciyede ise mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre, değerde yüzde 23, miktarda ise yüzde 37 oranında artış yaşandı. Narenciye içerisinde limon miktarda yüzde 36, değerde yüzde 40'lık azalış göstermesine karşın, 11 bin 634 dolarla ilk sırada yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir