Mayıs ayı bütçe gerçekleşmeleri -Maliye Bakanı Şimşek: -"İlk dört ayla mukayese edildiğinde…

  • Yazı boyutu
Mayıs ayı bütçe gerçekleşmeleri
  -Maliye Bakanı Şimşek:
  -"İlk dört ayla mukayese edildiğinde…

Mayıs ayı bütçe gerçekleşmeleri -Maliye Bakanı Şimşek: -"İlk dört ayla mukayese edildiğinde vergi gelirlerinde mayıs ayındaki toparlanma cesaret vericidir" -"Haziran 2012 döneminde geçen yılki alacak yapılandırmasının peşinatının bu yıl olmayacak olması ile memur toplu sözleşmesinden gelecek birikimli yükün etkisi ile bütçe dengesinde bozulma söz konusu olabilecektir" -"Önemli olan yıl sonu hedeflerine ulaşılmasıdır" -"Bu anlamda, yıl sonu hedeflerine ulaşmak için gerekli her türlü tedbir alınacak" -"Mali disiplin en önemli çıpamız olmaya devam edecek"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı bütçe gerçekleşmesinin ilk dört ayla mukayese edildiğinde vergi gelirlerinde mayıs ayındaki toparlanmanın cesaret verici olduğunu bildirdi.
     Mayıs ayı bütçe gerçekleşmelerini Anadolu Ajansı'na değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılı Mayıs ayında 2,8 milyar lira fazla veren bütçenin, 2012 yılı Mayıs ayında yüzde 61,8 oranında artışla 4,6 milyar lira fazla verdiğini belirtti.
     2011 yılı Mayıs ayında 6,9 milyar lira faiz dışı fazla verilirken 2012 yılı Mayıs ayında yüzde 1,4 oranında artışla 7 milyar lira faiz dışı fazla verildiğini ifade eden Şimşek, 2012 yılı Mayıs ayında bütçe gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 oranında artarak 30,8 milyar lira olduğunu kaydetti.
     Bütçe giderlerinin ise yüzde 8 oranında artarak 26,2 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildiren Şimşek, 2012 yılı Mayıs ayında vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 oranında artarak 26,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini, faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 17,8 oranında artarak 23,8 milyar lira olduğunu ifade etti.
    
     -2012 yılı Ocak-Mayıs dönemi-
    
     2011 yılı Ocak-Mayıs döneminde bütçenin, 233 milyon lira açık verirken 2012 yılı Ocak-Mayıs döneminde 432 milyon lira açık verdiğini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:
     "2011 yılı Ocak-Mayıs döneminde 20,6 milyar lira faiz dışı fazla verilmişken bu yılın aynı döneminde yüzde 16 oranında artışla 23,9 milyar lira faiz dışı fazla verildi.
     2012 yılı Ocak-Mayıs döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 oranında artarak 137,4 milyar lira oldu. Bütçe giderleri ise yüzde 15,2 oranında artarak 137,8 milyar lira olarak gerçekleşti.
     2012 yılı Ocak-Mayıs döneminde vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 oranında artarak 110,9 milyar lira olarak gerçekleşti. Faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 14,9 oranında artarak 113,4 milyar lira oldu."
    
     -"Mayıs ayındaki toparlanma cesaret verici"-
    
     İlk dört ayla mukayese edildiğinde vergi gelirlerinde mayıs ayındaki toparlanmanın cesaret verici olduğuna dikkati çeken Şimşek, Haziran 2012 döneminde geçen yılki alacak yapılandırmasının peşinatının bu yıl olmayacak olmasıyla memur toplu sözleşmesinden gelecek birikimli yükün etkisiyle bütçe dengesinde bozulmanın söz konusu olabileceğini bildirdi.
     "Önemli olan yıl sonu hedeflerine ulaşılmasıdır" diyen Şimşek, bu anlamda, yıl sonu hedeflerine ulaşmak için gerekli her türlü tedbirin alınacağını, mali disiplinin en önemli çıpa olmaya devam edeceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir