MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı: -"2013 yılında mobilya sektörünün önü açık. MASKO…

  • Yazı boyutu
MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı:
  -"2013 yılında mobilya sektörünün önü açık. MASKO…

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı: -"2013 yılında mobilya sektörünün önü açık. MASKO yönetimi olarak 2013 yılında küçük ve orta orta ölçekli işletmelerin hem kazançlarını hem de çalışan sayılarını artıracaklarını tahmin ediyoruz"

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, "2013 yılında mobilya sektörünün önü açık. MASKO yönetimi olarak 2013 yılında küçük ve orta orta ölçekli işletmelerin hem kazançlarını hem de çalışan sayılarını artıracaklarını tahmin ediyoruz" dedi.
     MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, yazılı açıklamasında, mobilya sektöründeki istihdamın 2013 yılında artmasını beklediklerini kaydetti.
     Kentsel dönüşümün, sadece güvenlik değil başta inşaat ve mobilya olmak üzere pek çok sektör için yeni istihdam ve hareketlilik anlamına da geldiğini belirten Karcı, şunları kaydetti:
     "Deprem bölgesinde yer alan İstanbul, İzmir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli'nin ilçe belediyelerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki devri yapıldı. Pek çok noktada kentsel dönüşüm projelerine başlandı. Bu durum inşaat sektörü ve dolayısıyla mobilya sektörü için de gelişim anlamına geliyor. 2013 yılı için mobilya sektörünün önü açık. MASKO yönetimi olarak 2013 yılında küçük ve orta orta ölçekli işletmelerin hem kazançlarını hem de çalışan sayılarını artıracaklarını tahmin ediyoruz"
     Mobilya sektöründe üretim anlamında ciddi bir artış yaşanacağını, bu durumun sektördeki istihdam oranlarını da pozitif olarak etkileyeceğini aktaran Karcı, "İstihdam düzeyi sıralamasına göre sektörümüzü İstanbul'un ardından sırası ile Ankara, Kayseri, Bursa ve İzmir takip ediyor. İstanbul mobilya sektörü işletme başına, 3,2 kişi, Ankara mobilya sektörü 2,7 kişi, Kayseri mobilya sektörü 11,5 kişi istihdam ediyor. Bursa ve İzmir ise istihdam düzeyi olarak Ankara'dan sonra geliyor. Sektörümüzdeki bu istihdam endeksi 2012 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor" dedi.
     2009 yılı verilerine göre imalat sanayinin, firma bazında yüzde 10,7'sini, istihdam olarak da yüzde 5,1'ini mobilya sektörünün oluşturduğunu belirten Karcı, "Mobilya sektöründe 249 ve üzeri eleman çalıştıran işletme sayısı 41, 99 ve üzeri eleman çalıştıran işletme sayısı 130, 50 ve üzeri eleman çalıştıran firma sayısı ise 274. Bu tabloya baktığımızda KOBİ'lerimizin önemi yadsınamaz" ifadelerini kullandı.
     MASKO Mobilya Kenti olarak sektördeki istihdam artışı için gayret gösterdiklerini anlatan Karcı, şunları kaydetti:
     "Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerden biri olan mobilya sektörünün başat oyuncusu MASKO Mobilya Kenti ekonomiye yılda ortalama 3 milyar lira katkı sağlıyor. MASKO sınırları içindeki 500'ü aşkın firmada toplam 4 bin kişi çalışıyor. MASKO olarak, yalnızca ülkemizdeki değil yakın coğrafyalarımızdaki değişimleri de dikkatle gözlemliyoruz. Suriye, İran, Irak gibi komşu ülkelerle güçlü işbirlikleri yapan MASKO, Türki Cumhuriyetler, Afrika Ülkeleri ve Avrupa Birliği nezdinde de tanıtım faaliyetlerinde bulunuyor. Türk mobilya sektörünü Rusya gibi yeni pazarlarla tanıştıran MASKO, bu katkı payını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Hem ülkemizdeki kentsel dönüşüm faaliyetleri hem de ihracat atakları ile sektörümüzdeki istihdamın 2013 yılında yüzde 10 artacağına inanıyoruz."
     Karcı, sektördeki en büyük sıkıntılardan birinin de nitelikli eleman açığı olduğunu vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir