MASAK'ın 12 Eylül davası için mahkemeye sunduğu rapor -MASAK açıklaması: -"Başkanlığımızın…

  • Yazı boyutu
MASAK'ın 12 Eylül davası için mahkemeye sunduğu rapor
  -MASAK açıklaması:
  -"Başkanlığımızın…

MASAK'ın 12 Eylül davası için mahkemeye sunduğu rapor -MASAK açıklaması: -"Başkanlığımızın mahkemeye göndermiş olduğu rapor hacimli, titiz ve teknik çalışmanın bir sonucudur" -"Konuya ilişkin basında yer alan bilgilerin eksik, yanlış veya yanıltıcı olduğunu ve raporun içeriğini yansıtmadığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz"

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 12 Eylül davası için mahkemeye sunulan raporun hacimli, titiz ve teknik bir çalışmanın sonucu olduğunu, basında raporla ilgili çıkan haberlerin ise raporun içeriğini yansıtmadığını bildirdi.
     MASAK'ın resmi internet sitesinde yayımlanan kamuoyu duyurusunda, basında MASAK kaynak gösterilerek çıkan haberler üzerine 29 Kasım 2012 tarihinde kamuoyuna açıklama yapıldığı hatırlatıldı.
     Başkanlığın açıklamasına rağmen, konuyla ilgili yanıltıcı haberlerin yapılmaya devam edildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
     "Birçok yazılı ve görsel yayın organında farklı kişilere ait; '23 arsa', '41 bloklu daire ve rezidans', '90 dubleks bina', '169 adet yazlık', 'kagir apartman', '29 blok', '224 daireli 5 katlı 28 blok kagir apartman' olduğuna dair MASAK raporu kaynak gösterilerek haberler yapılmış, rapor fotokopisi gibi iddia edilen bazı bilgilere yer verildiği görülmüştür. Edinilen yanlış bilgilerin doğru olduğu varsayılarak medyada ısrarla 'bir yanlışlık var ve bu yanlışlık MASAK tarafından yapılmış' gibi gösterilmesi üzüntü vericidir.
     Başkanlığımızın Mahkemeye göndermiş olduğu rapor hacimli, titiz ve teknik çalışmanın bir sonucudur. İlgili kurumlardan resmi yazı ekinde alınan bilgi ve belgeler 'olduğu gibi' rapora dercedilmiştir. Söz konusu rapor dikkatle incelenmemiş olması nedeniyle veya kasten, sır kapsamında olmasına rağmen, yukarıda örnekleri verilen bir takım bilgilerin rapor sonuçlarıymış gibi kamuoyuyla paylaşıldığı görülmüştür."
     Konuya ilişkin basında yer alan bilgilerin eksik, yanlış veya yanıltıcı olduğu, raporun içeriğini yansıtmadığı, raporun fotokopisi gibi sunulan bilgilerin de rapor sayfası olmadığı kaydedilen açıklamada, raporda geçen bazı isim ve bilgileri eksik ve yanıltıcı şekilde basına sızdıranlar ve kurumu töhmet altında bırakanlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
     Açıklamada, "Başkanlığımız, kanunların kendine verdiği görevleri hiçbir kişi ya da kurumun etkisinde kalmaksızın bağımsız olarak yürütmekte olup bu süreçte konunun mahkemeye intikal etmesi ve 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının ÖNlenmesi Hakkında Kanunun 22'inci maddesinin yasaklaması nedeniyle, başkanlığımız rapor içeriğine ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapamamaktadır" ifadesi kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir