Marmaray`da 5 yabanci sirket yarisacak

  • Yazı boyutu
Marmaray`da 5 yabanci sirket yarisacak

Asya ile Avrupa`yi denizin altindan birlestirecek ``Yüzyilin Projesi`` olarak adlandirilan Marmaray`in son etabinda, demir yolu araci üretiminde dünyada söz sahibi 5 sirket yarisacak.

Ulastirma Bakanliginin, Gebze-Halkali arasinda sefer yapacak 440 adet demir yolu aracinin temini için 7 Haziran 2007 Persembe günü açtigi ön yeterlilik çagrisina 6 firmadan teklif geldi.

Güney Kore`den ROTEM, Fransa`dan ALSTOM, Italya`dan Ansaldobreda SPA, Ispanya`dan CAF, Çin`den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada`dan Bombardier ve Almanya`dan Siemens`in yanlarina Nurol`u da alarak olusturduklari konsorsiyum teklif verdi.

Bakanlik, 30 Haziran 2007 tarihinde firmalarin ön yeterlilik dosyalarini alarak, inceledi. Ön yeterlilik dosyasi veren firmalardan Çin`den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firmasi ön yeterliligi geçemeyerek elendi.

Ulastirma Bakanligi, ön yeterliligi kazanan firmalari 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmalari için davet mektubu gönderdi.

Ulastirma Bakanligi Demiryollar, Limanlar, Hava Meydanlari Insaati Genel Müdürlügünün (DLH) yürüttügü projede, demir yolu araçlarinin temin edilmesiyle son ihale süreci de tamamlanmis olacak. Marmaray Projesi, ``Mühendislik ve Müsavirlik Hizmetleri``, ``Demiryolu Bogaz Tüp Geçis Insaati`` ve ``Banliyö Hatlarinin Iyilestirilmesi ve Elektro-Mekanik Isler`` ve ``Demiryolu Araçlarinin Temini`` asamalarindan olusuyor.

Gebze-Halkali arasinda 77 kilometrelik hatta sefer yapacak 440 adet demir yolu araci, 22-23 metre uzunlugunda olacak. 5`li ya da 10`lu setler halinde temin edilecek araçlar, yolcunun yogun oldugu sabah ve aksam saatlerinde daha sik sefer yapacak ve gerektiginde 5`li setler birbirine baglanarak tasima kapasitesi artirilacak.

AA

Bu haberi 1,788 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir