Marmarabirlik, zeytin üreticilerinin sigortası

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik, zeytin üreticilerinin sigortası

Yönetim Kurulu Başkanı Asa:"Marmarabirlik, her koşulda bölge üreticisinin sigortasıdır"

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytin rekoltesi konusunda bazı bölgelerde sıkıntı yaşandığını belirterek, Marmarabirlik'in her koşulda bölge üreticisinin sigortası olacağını bildirdi.
     Asa, yaptığı yazılı açıklamada, alım politikalarını belirlemek için Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin (UZZK) yurt genelinde yapacağı rekolte tahminini beklediklerini ifade etti.
     Üreticilerin Marmarabirlik'in son yıllarda uyguladığı fiyat politikasıyla tüccarın verdiği fiyatları çok iyi bildiğine dikkati çeken Asa, kooperatiflerine sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı.
     Marmarabirlik'in Marmara Bölgesi dışında da arz ve talebe göre en iyi fiyatı verecek kuruluş olacağını belirten Asa, fiyatların belirlenmesinde hem kendi ekiplerinin hem tarım müdürlüklerinin hem de UZZK tarafından yurt genelinde yapılacak rekolte tahmininin rol oynayacağını hatırlattı.
     Asa, şunları kaydetti:
     "Marmarabirlik, her koşulda bölge üreticisinin sigortasıdır. Sofralık zeytin sadece bizim bölgemizde üretilmiyor. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar Türkiye rekoltesinin yüzde 80'i Marmarabirlik'in faaliyet alanında gerçekleşirken, geçen yıl 500 bin tonluk rekoltenin yüzde 20'si bölgemizde üretilmiştir.
     Gemlik çeşidi zeytin artık Ege'de, Akdeniz'de, hatta Güneydoğu'da bile üretiliyor. Üstelik bu bölgelerdeki rekolte bizim bölgemizden daha yüksek ve maliyetler Marmara'ya göre daha ucuz. Ürünün kalitesi bölgemizde yetişen zeytinin yerini tutmasa da arz çokluğundan ötürü fiyatları aşağıya çekmekte, rekabeti zorlaştırmaktadır. Biz de fiyat politikamızı belirlerken bu koşulları dikkate almak zorundayız."
    
    
    


Bu haberi 307 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir