Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Özel sektör çok az miktarda ürün alıp piyasadan…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: 
  -"Özel sektör çok az miktarda ürün alıp piyasadan…

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Özel sektör çok az miktarda ürün alıp piyasadan çekildi. Demek ki Marmarabirlik her zaman üreticinin sigortasıdır ve piyasada tek alıcı olarak kalmıştır"

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birliğin sektörü tanımayanlar tarafından haksızca eleştirildiğini belirterek, "Özel sektör, çok az miktarda ürün alıp piyasadan çekildi. Demek ki Marmarabirlik, her zaman üreticinin sigortasıdır ve piyasada tek alıcı olarak kalmıştır" dedi.
     Asa, yaptığı yazılı açıklamada, sofralık zeytin alım kampanyası kapsamında, üretici ortaklarına ilk dilimde 18 milyon lira ödeme yaptıklarını belirterek, şu ana kadar 22 bin ton dolayında ve 75 milyon lira değerinde ürün alımı gerçekleştirdiklerini, ikinci ödemenin ise 7 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.
     Zeytinden anlamayan ve sektörü tanımayan kişilerin eleştirileri nedeniyle Marmarabirlik'in ticari ilişkilerinin, dolayısıyla ortağı olan 30 bin zeytin üreticisinin zarar gördüğünü ifade eden Asa, şu anda piyasada sadece Marmarabirlik'in alım yaptığını, diğer alıcıların ise çekildiğini kaydetti.
     Asa, zeytin alım fiyatlarına yönelik eleştirileri ise şöyle değerlendirdi:
     "Daha yüksek fiyat istiyorlar. Bunu söyleyenlerin ekonominin genel kuralı olan arz-talep dengesinden habersiz olmaları mümkün değil. Bu eleştiriler kasıtlıdır ve medya kuruluşları da bu kasıtlı eleştirilere yer verirken dikkatli olmalıdır. Marmarabirlik'in fiyatlarını yetersiz bulan, politikalarını eleştirenlerin şu soruyu samimiyetle yanıtlaması gerekiyor; şu anda piyasada Marmarabirlik'ten başka alıcı var mı- Özel sektör, çok az miktarda ürün alıp piyasadan çekildi. Demek ki Marmarabirlik, her zaman üreticinin sigortasıdır ve piyasada tek alıcı olarak kalmıştır. Üreticimiz alın terinin karşılığında daha fazlasını hak ediyor, ama Marmarabirlik piyasa koşullarında verilebilecek en iyi fiyatı vermiştir. Eğer bugün daha fazlasını verirsek, yarın Marmarabirlik diye bir kurum kalmaz. Süreklilik önemlidir. Popülist düşünceyle günü kurtarıp yarını düşünmemek, hem üreticilerimize hem kooperatiflere ve birliğimize hem de bu ülkeye ihanet olur."
     Ortak zeytin üreticilerinin büyük çoğunluğunun Marmarabirlik'ten ve politikalarından memnun olduğunu ifade eden Hidamet Asa, "Sağduyulu, hesabı kitabını bilen, günümüz piyasa koşullarından haberdar, aklıselim ve cefakar üreticilerimiz Marmarabirlik'e sahip çıktıkça kendileri de güçleneceklerdir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir