Marmarabirlik'te zeytin alımları -Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Piyasanın talebi…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik'te zeytin alımları
  -Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa:
  -"Piyasanın talebi…

Marmarabirlik'te zeytin alımları -Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Piyasanın talebi iri taneli üründen yana. Bu nedenle ortaklarımız arz talep dengesini de düşünerek, ürünlerini kooperatiflerine teslim etsin"

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, piyasanın talebinin iri taneli üründen yana olduğunu, bu nedenle ortakların arz talep dengesini de düşünerek, ürünlerini kooperatiflere teslim etmeleri gerektiğini belirtti.
     Asa, yaptığı yazılı açıklamada, Marmarabirlik'in 1 Kasım'da başlayan 2012-2013 kampanyasının ilk 10 gününde olumsuz hava koşullarına rağmen 3 bin 600 ton sofralık zeytin alımı gerçekleştirdiğini bildirdi.
     Alımların 13 milyon 300 bin lira değerinde olduğuna değinen Asa, 150 kilograma kadar olan rekolte beyanlarında kotayı 250 kilograma yükselttiklerine dikkati çekti.
     Asa, 150-500 kilogram arasında beyan veren üreticilerin teslimatlarını yüzde 50 oranında artırdıklarını, bölgedeki rekoltenin düşük olması sebebiyle üreticinin mağduriyetini en aza indirmek için ödeme ve alım planında değişiklik yapabileceklerini dile getirdi.
     Piyasanın talebinin iri taneli üründen yana olduğunu anlatan Asa, açıklamasında şunlara yer verdi:
     "Bu nedenle ortaklarımız arz talep dengesini de düşünerek, ürünlerini kooperatiflerine teslim etsin. Ortaklarımızın bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Kooperatifler ve Marmarabirlik güçlenmeli ki, üreticimiz de güçlensin. Üreticimizin günübirlik kaygılardan kurtulup uzun vadeli düşünmesi gerekiyor. Ortaklarımız kooperatiflerine sahip çıksınlar ki, Marmarabirlik de ortaklarına sahip çıksın."
     Asa, yağlık olarak değerlendirilecek "dolu vuruğu" ürüne verilen 90 kuruşluk fiyata, Ortak Yardımlaşma Fonu'ndan 30 kuruş destek verileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir