Marmarabirlik ödemeleri şubat ve mayıs aylarında -Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Üretici…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik ödemeleri şubat ve mayıs aylarında
  -Yönetim Kurulu Başkanı Asa:
  -"Üretici…

Marmarabirlik ödemeleri şubat ve mayıs aylarında -Yönetim Kurulu Başkanı Asa: -"Üretici ortaklarımızın bakiye alacaklarının yarısını 15 Şubat, diğer yarısını da 17 Mayıs tarihinde ödeyeceğiz. Bu ödemeyi birliğimizin öz kaynaklarıyla yapacağız ve kesinlikle kredi kullanmayacağız"

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, üreticiye olan ürün borcunun yarısını 15 Şubat, diğer yarısını da 17 Mayıs'ta ödeyeceğini bildirdi.
     Marmarabirlik'ten yapılan açıklamaya göre, 2012-2013 ürün alım sürecini bitiren Marmarabirlik, kampanya boyunca toplam 137 milyon lira değerinde 44 bin 500 ton sofralık zeytin aldı. Ürün bedellerinin 68 milyon lirasını peşin ödeyen Marmarabirlik, kalan bedeli de 15 Şubat ve 17 Mayıs 2013 tarihlerinde iki eşit taksitte ödeme kararı aldı.
     Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birlik tarihinin en yüksek bedelli ürün alımının yapıldığını belirterek, "Üretici ortaklarımızın bakiye alacaklarının yarısını 15 Şubat, diğer yarısını da 17 Mayıs tarihinde ödeyeceğiz. Bu ödemeyi birliğimizin öz kaynaklarıyla yapacağız ve kesinlikle kredi kullanmayacağız. Çünkü kullanacağımız kredinin faizi de üreticimizin cebinden çıkmış olacak. Bu nedenle kesinlikle bu yola başvurmayacağız" dedi.
     Asa, kampanya öncesi verilen rekolte beyannamelerinin kendilerini yanılttığını belirterek, planladıklarından fazla ürün aldıklarını ve stoklarının 62 bin tona ulaştığı dile getirerek, "Arz talep dengesine de bakarak önümüzdeki kampanyada sınırlı alım söz konusu olabilir. Ayrıca, ürünün gerçek değerinin ortaya çıkması için avans fiyatla alım yapacağımızın da bilinmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
     Pazarlamaya önem verdiklerini, yurt içi ve yurt dışında toplam 35 bin ton ürün satmayı hedeflediklerini dile getiren Asa, bunun 7 bin tonunu yurt dışına, sadece 6 bin tonunu yeni bayi yapısı üzerinden Avrupa ülkelerine satacaklarını kaydetti.
     Asa, üretici ortakların yaşadığı sıkıntıyı bildiklerini, bunu hafifletmek için de uygun koşullarda gübre ve zirai ilaç teminine çalıştıklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir