Marmarabirlik'in zeytin alımları -Birlik Başkanı Asa: -"Ortağımız zeytin üreticilerine ikinci…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik'in zeytin alımları
  -Birlik Başkanı Asa:
  -"Ortağımız zeytin üreticilerine ikinci…

Marmarabirlik'in zeytin alımları -Birlik Başkanı Asa: -"Ortağımız zeytin üreticilerine ikinci dilim 31 milyon lira tutarındaki ödemeyi 7 Aralık'ta yapacağız" -"Diğer bölgelerden çok düşük fiyatla alınan ürünler 'Gemlik Zeytini' diye satılıyor. Dolayısıyla ortak üreticilerimiz haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor"

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, ortakları olan zeytin üreticilerine ikinci dilim 31 milyon lira tutarındaki ödemeyi 7 Aralık'ta yapacaklarını bildirdi.
     Asa, yazılı açıklamasında, şimdiye kadar 30 bin ton sofralık zeytin aldıkları, ortaklarına ilk dilimde 18 milyon lira ödediklerini ifade etti.
     Marmarabirlik ortağı zeytin üreticilerine ikinci dilim 31 milyon lira tutarındaki ödemeyi 7 Aralık'ta yapacaklarını dile getiren Asa, şu bilgileri verdi:
     "Şimdiye kadar 100 milyon lira değerinde 30 bin ton ürün aldık. 1 Kasım 2012 tarihinde başlayan kampanyanın başlangıcında açıkladığımız alım planının dışına çıkılması kesinlikle mümkün değil. Her ortağımız kendi kotası miktarında ürün teslim edebilecek. Aksi halde kooperatifine düzenli olarak ürün teslimatı yapan ortaklar mağdur olabilecek. İkinci ödemenin ardından bir sonraki ödeme 21 Aralık'ta yapılacak. Kampanya sonunda miktar olarak 40 bin tona ulaşılacağımızı tahmin ediyoruz."
     Asa, piyasanın son durumuna ilişkin şunları kaydetti:
     "Kampanyanın başlangıcından bu yana dengeli bir ürün alımı gerçekleştirmeye çalıştık. Bugün itibarıyla piyasada tek alıcı Marmarabirlik kalmıştır. Özel sektör temsilcileri bölgemizden ürün alımı yapmamaktadır. Diğer bölgelerden çok düşük fiyatla alınan ürünler 'Gemlik Zeytini' diye satılıyor ve Marmarabirlik, dolayısıyla ortak üreticilerimiz haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor. Haksız rekabetin önlenmesi konusuna ilgili makamların duyarlı olmasını bekliyoruz. Bu şartlarda Marmarabirlik'in toplamda alacağı ürünün 140 milyon lira bedele ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Üreticilerimize sıkıntı yaşatmamak için kesinlikle alım planının dışına çıkmayacağız. Çünkü bir taraftan da satış boyutunu düşünmemiz gerekiyor. 2013 yılında, Avrupa'daki yeni yapılanmayla birlikte ihracat hedefimiz 6 bin ton. Toplamda 30-35 bin ton satış hedefine ulaşmak için çalışacağız."
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir