Marmarabirlik Çin'e zeytin satmaya başladı

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik Çin'e zeytin satmaya başladı

Marmarabirlik, Çin'e ilk zeytin ihracatını gerçekleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin ziyareti heyetinde yer alan Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda 1 milyar 500 milyon nüfuslu dev pazarın kapısını araladıklarını belirtti.

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin seyahati sırasında pek çok Çinli gıda firmasıyla görüşmelerinin olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Götürdüğümüz örnekler, özellikle tuz oranı düşük 'Gold' ürünümüz çok beğenildi ve ilk siparişler gönderildi. Belki şu aşamada 1 milyar 500 milyon nüfusa sahip Çin'de herkese bir zeytin yediremeyiz ama o devasa pazarın kapısını açmamız bile önemlidir. Çalışmalarımızla bu kapıyı ardına kadar açacağımıza inanıyorum. Ayrıca Çin'de zeytinyağı ihracatı için de potansiyel yüksek. Zeytinyağı ihracatı konusunda da girişimlerimiz sürüyor.”

Son zamanlarda dış pazar atağının sonuçlarını almaya başladıklarını ifade eden Asa, Japonya, Kuveyt, Bosna Hersek ve Ukrayna'dan sonra Rusya, Yunanistan ve Çin'e ilk ihracatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hidamet Asa, şunları kaydetti:

“Marmarabirlik'in iş yılı 1 Kasım-31 Mart arasındadır. 1 Kasım 2011-31 Mart 2012 tarihleri arasındaki 5 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat miktarımızı yüzde 44 oranında artırmış bulunuyoruz. Bu, lira bazında yüzde 65, dolar bazında da yüzde 40'lık büyümeyi göstermektedir.”

 

 

Kaynak: HÜRRİYET


Bu haberi 325 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir