Marmarabirlik, Avrupa'ya zeytin ihracatını aracısız yapacak -Marmarabirlik Başkanı Asa: -"10…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik, Avrupa'ya zeytin ihracatını aracısız yapacak
  -Marmarabirlik Başkanı Asa:
  -"10…

Marmarabirlik, Avrupa'ya zeytin ihracatını aracısız yapacak -Marmarabirlik Başkanı Asa: -"10 yıllık distribütörün sözleşmesini yenilemeyerek, Avrupa'ya ihracatı Marmarabirlik olarak biz yapacağız. Avrupa'nın belirli yerlerinde oluşturulacak bürolarda kendi personelimizle ihracat yaparak, yaklaşık 9 milyon TL kazanç elde edeceğiz"

Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, 10 yıllık distribütörün sözleşmesini yenilemeyerek, Avrupa'ya ihracatı Marmarabirlik olarak bizzat yapacaklarını belirterek "Avrupa'nın belirli yerlerinde oluşturulacak olan bürolarda kendi personelimizle ihracat yaparak, yaklaşık 9 milyon TL kazanç elde edeceğiz" ifadesini kullandı.
     Asa, Mudanya 150 Sayılı Zeytin Tarım Kooperatifi Başkanı Şevket Karagöz ve Kooperatif üyelerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, 7 Ekim'de gerçekleştirecekleri genel kurulda alacakları radikal kararlarla birliği hantal yapısından, dinamik bir hale getireceklerini söyledi.
     Marmara bölgesi dışında üretilen zeytinlerin, Gemlik tipi olarak piyasada etiketlenip satılmaması konusunda mücadelelerinin devam ettiğini belirten Asa, şöyle devam etti:
     "Tüccarın biri diğer bölgelerden topladığı zeytini Gemlik zeytini olarak satıyor. Ambalajın üzerinde Gemlik zeytini yazıyor ama içindeki zeytinin Gemlik zeytiniyle alakası yok. Ne yazık ki siyasi konjonktürün sağlanamaması sebebiyle bunun önüne geçilememiş. Üstelik Gemlik'te biri Marmarabirlik'i mahkemeye vererek, ambalajlar üzerindeki 'Gemlik tipi' ibaresini kaldırtıyor. Biz bunların önüne geçmek için Gemlik Zeytin Borsası'na müracaat edip, birlik olarak hakkımızı arayacağımızı bildirdik. Merdiven altı üretimin önüne geçerek, bu zeytin satıcılarıyla rekabet etmek yerine, bunların önünü kesme çabamız sürecektir."
     Asa, Marmarabirlik'in Ar-Ge çalışmalarıyla piyasada rekabet eder hale geldiğini anlatarak, şunları aktardı:
     "10 yıllık distribütörün sözleşmesini yenilemeyerek, Avrupa'ya ihracatı Marmarabirlik olarak biz yapacağız. Avrupa'nın belirli yerlerinde oluşturulacak olan bürolarda kendi personelimizle ihracat yaparak, yaklaşık 9 milyon TL kazanç elde edeceğiz. Geçmiş dönemlerden kalan vergi borcumuzun Başbakanımızın da yardımlarıyla lehimize sonuçlanmasıyla 19 milyon TL gibi bir kazancımız oldu. Unutulmamalı ki birliğimiz elde ettiği kazançlarla ayakta kalan bir kurumdur. Birliğimiz kazandığı sürece varlığını sürdürebilir ve üreticinin derdine çare olabilir."
    
     -"Dolunun vurduğu" zeytinler-
    
     Mudanya ve çevresinde "dolunun vurduğu" zeytinleri alacaklarını dile getiren Asa, "Ancak kimse yüksek fiyat beklemesin. Yağlık dahi olsa bu zeytinlerin asit oranının yüksek olması, bu zeytinde verimi düşürmektedir. Rekolte beyannameleri alınmaya başlanıyor. Benim ricam, üreticimizin verebileceği zeytin kadar beyanname vermeleridir. Fazladan verilecek beyannameler bizleri zor duruma sokmakta ve kota uygulamamıza neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir