Marmarabirlik, 40 bin ton zeytin alımı gerçekleştirdi -Yönetim Kurulu Başkanı Asa: "Kampanya…

  • Yazı boyutu
Marmarabirlik, 40 bin ton zeytin alımı gerçekleştirdi
  -Yönetim Kurulu Başkanı Asa: "Kampanya…

Marmarabirlik, 40 bin ton zeytin alımı gerçekleştirdi -Yönetim Kurulu Başkanı Asa: "Kampanya sonuna kadar alacağımız miktarın 45 bin tonu bulacağını tahmin ediyoruz"

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alımlarının devam ettiğini, şimdiye kadar 40 bin ton zeytin aldıklarını, kampanya sonuna kadar miktarın 45 bin tonu bulacağını tahmin ettiklerini bildirdi.
     Marmarabirlik'ten yapılan açıklamaya göre, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ve Başkanvekili Şevket Karagöz'ü makamında ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
     Asa, Marmarabirlik'in kurumsal yapıya kavuştuğunu ve "kazan kazan" modelini esas aldıklarını belirtti. Marmarabirlik'in kazandığı sürece ortağı olan 30 bin zeytin üreticisinin de kazanacağını ifade eden Asa, şunları kaydetti:
     "Marmara Bölgesi'nde şu anda hasat devam ediyor ve tek alıcı Marmarabirlik. Özel sektör alım yapmıyor. Özel sektör alacağı az miktarda ürünü aldı ve piyasadan çekildi. Eğer Marmarabirlik olmasaydı, üreticinin hali perişandı. Halen alımlarımız devam ediyor. 126 milyon lira değerinde 40 bin ton ürün aldık. Kampanya sonuna kadar alacağımız miktarın 45 bin tonu bulacağını tahmin ediyoruz."
     Üreticinin ürününü almakla işlerinin bitmediğini dile getiren Asa, pazarlamanın da önemli olduğunu, devlet desteği nedeniyle ihracata ağırlık verdiklerini, son olarak Avrupa'daki bir tek distribütörden vazgeçerek çoklu bayilik sistemine geçtiklerini söyledi.
     Fidan teşviğinden ötürü diğer bölgelere dikilen Gemlik çeşidi ürünün daha ucuza alınarak Marmara Bölgesi'nde "Gemlik Zeytini" etiketiyle satıldığını, bunun da haksız rekabete yola açtığını ifade eden Asa, yetkililerden coğrafi işaret konusunda destek istedi.
     AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım da Marmara Bölgesi'nin fiziksel özellikleri ve lezzetiyle daha kaliteli olan sofralık zeytininin korunması gerektiğini söyleyerek, Marmarabirlik'in bu konudaki çalışmalarına gereken desteği vereceklerini belirtti.
     Marmarabirlik'in, başarılı yönetilmesiyle kar ettiğini ve sürekli büyüdüğünü vurgulayan Yıldırım, "30 bine yakın üretici ortağına da kazandırıyor. Çünkü geçmişte birlikler çok kötü yönetildi. Tariş, Fiskobirlik darmadağın oldu. Oysa Marmarabirlik, Marmara Bölgesi zeytin üreticilerinin sigortasıdır" dedi.
     Yıldırım, birliklerin idari yapısıyla ilgili yasal düzenleme konusunda da gereken desteği vereceklerini bildirdi.
     Ziyarete, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyelerinden Mehmet Taner Eke de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir