Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver: -"Birleşmiş Milletler'in 4'te 1'inin…

  • Yazı boyutu
Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver:
  -"Birleşmiş Milletler'in 4'te 1'inin…

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver: -"Birleşmiş Milletler'in 4'te 1'inin katılımıyla gerçekleşecek bir zirveye ev sahipliği yapacağız" -İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Atik: -"(Hazır giyimde) Irak'a yüzde 50'lik, Kazakistan'a yüzde 53'lük gibi çok önemli yüzdelerle ihracatımızı yükselttiğimizi görüyoruz"

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, bu yıl Birleşmiş Milletler'in 4'te 1'inin katılımıyla gerçekleşecek bir zirveye ev sahipliği yapacaklarını söyledi.
     16. Avrasya Zirvesi öncesinde basın toplantısı düzenleyen Suver, zirvede 50 ülkenin katılımcı olarak yer alacağını belirtti.
     Zirveye Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya'nın Cumhurbaşkanı seviyesinde katılacağı bilgisini veren Suver, Afrika'nın en ucundaki Madagaskar'ın da başbakan seviyesinde katılacağını dile getirdi.
     4 ülkenin meclis başkanı seviyesinde, 28 ülkenin de bakan seviyesinde katılacağını aktaran Suver, zirvede toplamda 420 katılımcının yer alacağını ifade etti.
     BM'nin 4'te birinin katılımıyla gerçekleşecek bir zirveye ev sahipliği yapacaklarını anlatan Suver, toplantıya gelen yetkililerin temsil ettikleri ülkelerin ekonomisinde söz sahibi olanlar olduğunu kaydetti.
     Suver, bu yıl aldıkları bir karar ile katılımcılara plaket vermek yerine 'Benim de dikili bir ağacım var' demeleri için bir sertifika vereceklerini, bu neden bu yıl 400 civarında ağaç dikeceklerini belirtti.
    
     -"Türkiye'nin 2012 yılında 16 milyar dolar civarında bir hazır giyim ihracatı oldu"-
    
     İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Atik ise Türkiye'nin 2012 yılında 16 milyar dolar civarında bir hazır giyim ihracatı olduğunu söyledi.
     Bu ihracatın yüzde 75'ini oluşturan AB ülkelerine hazır giyim ihracatının yüzde 5'lik bir gerileme ile 12 milyar dolara düştüğünü aktaran Atik, bu rakamın Avrupa'daki olumsuzluklarına rağmen içlerine sindirebildikleri bir rakam olduğunu dile getirdi.
     Avrupa'nın ticaretinde yüzde 40-50 civarında bir daralma olduğunu anlatan Atik, sözlerine şöyle devam etti:
     "Almanya, Fransa, İtalya ve Belçika'da yüzde 10-20 arasında bir gerileme söz konusu. Buna rağmen çevre ülkelerde ihracatımız ciddi anlamda yükselmiş görünüyor. Irak'a yüzde 50'lik, Kazakistan'a yüzde 53'lük gibi çok önemli yüzdelerle ihracatımızı yükselttiğimizi görüyoruz."
    
     -"Türk tasarımcıları sadece gelişmiş ülkelerde değil, alternatif pazarlarda da başarılı olabilecek"-
    
     Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) Başkanı Mehtap Elaidi de 50'yi aşkın ülkenin temsilcilerine Türkiye'nin tasarım gücünü göstermekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Elaidi, moda ve endüstriyi başarıyla harmanlayan Türk tasarımcılarının sadece gelişmiş ülkelerde değil, alternatif pazarlarda da başarılı olabileceğini ifade etti.
     İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) desteğiyle 9-11 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek zirveye, tüm dünyadan onlarca Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, prenses ve prensle çok sayıda temsilci katılacak. 50'yi aşkın ülkenin katılacağı ve 3 gün sürecek zirve, moda tasarımcısı Gül Ağış'ın defilesiyle başlayacak.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir