Markalı ihracat artık izlenebilecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız:…

  • Yazı boyutu
Markalı ihracat artık izlenebilecek
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız:…

Markalı ihracat artık izlenebilecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız: -"İmzalanan bu protokol ile, ihracat için yapılan beyanlarda markalı ihracatın takip edilebilirliği mümkün hale gelecek" -Türk Patent Enstitüsü Başkanı Asan: -"Türkiye'nin rekabetçi bir ekonomi oluşturulabilmesi için 2023 yılında hedeflediği 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğünün, yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir fikri mülkiyet portföyüne sahip olması gerekiyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile imzalanan protokolle ihracat için yapılan beyanlarda markalı ihracatın takip edilebilirliğinin mümkün hale geleceğini söyledi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) arasında veri paylaşım protokolü Bakanlığın toplantı salonunda düzenlenen törenle imzalandı.
     Törende konuşan Altunyaldız, dünya üretim hacminin hızla yükseldiğini, 2000 yılında 32 trilyon dolar değerindeki dünya üretiminin (gayrisafi yurtiçi hasıla) bugün yaklaşık 70 trilyon dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.
     Bugünün ekonomi koşullarında rekabet avantajı kazanabilmenin yolunun bilgi ekonomisi ve inovasyondan geçtiğini kaydeden Altunyaldız, "Artık işletmeler ve ülkeler açısından ayakta kalabilmenin ve sürdürülebilir bir rekabet avantajı kazanabilmenin yolu bilgiye önce ulaşmak, ona sahip olmak ve değer zincirine katmaktan geçiyor. Değerin ve zenginliğin, yeni fikirler üreten, bilgiye sahip olan ve bunu kullanarak yeni teknolojiler geliştirebilenlere ait olduğu farklı bir dönemi yaşıyoruz" diye konuştu.
    
     -Markalı ihracat takip edilebilecek-
    
     Altunyaldız, TPE ile Bakanlık arasında imzalanan söz konusu protokolle, ihracat için yapılan beyanlarda markalı ihracatın takip edilebilirliğinin mümkün hale geleceğini dile getirdi.
     Protokolle, markalı ürünlerin ihracatına ilişkin daha sağlıklı veriler üretilebileceğini de vurgulayan Altunyaldız, "Üretilen veriler de, dünya çapında markalar oluşturma hedefimize yönelik çalışmalarımıza rehberlik edecektir" dedi.
    
     -Şirketlerin piyasa değerinde maddi olmayan aktiflerin payı artıyor-
    
     Altunyaldız, ABD kökenli bir danışmanlık şirketinin hesaplamalarına göre, S&P 500 borsa endeksi içinde yer alan şirketlerin 1980 yılındaki piyasa değerlerinin yüzde 20'si maddi olmayan aktiflerden oluşurken, bu rakamın bugün yüzde 70'leri bulduğuna dikkati çekti.
     Türkiye gibi dünyanın en büyük 16'ncı büyük ekonomisi olan ve 2023'e kadar 10'uncu büyük ekonomi olmayı hedefleyen bir ülke olduğunu kaydeden Altunyaldız, "Nation Brand Index araştırmasına göre, Türkiye ülke marka sıralamasında 19'uncu sırada yer almasına karşın marka yönetimindeki başarıyı temsil eden 'marka gücü endeksi' sıralamasında aynı başarıyı gösteremiyor" ifadelerini kullandı.
     Altunyaldız, markalaşma çabalarının ancak güçlü bir "eko sistem" de başarıya ulaşacağını savunarak, bugünün rekabetçi dünyasında ekonomi meselelerinde bütüncül bir yaklaşım ortaya koymadan başarılı olmanın mümkün olmadığını söyledi.
    
     -1 trilyon dolarlık fikri mülkiyet portföyü hedefleniyor-
    
     TPE Başkanı Habip Asan da fikri mülkiyetin önemine dikkati çekerek, Türkiye'nin 2023 ile ilgili önemli hedefleri olduğunu, bu hedeflerin fikri mülkiyet kısmı olmadan eksik kalacağını söyledi.
     Amerikan ekonomisinin 15 trilyon dolarlık bir ekonomi olduğunu ve yüzde 50'sine denk düşen fikri ürünler portföyü olduğunun altının çizen Asan, "Türkiye'nin rekabetçi bir ekonomi oluşturulabilmesi için 2023 yılında hedeflediği 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğünün, yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir fikri mülkiyet portföyüne sahip olması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Asan, Türkiye'de 2012 yılında ulusal ve uluslararası patent başvurularının 15 bin 800'e ulaştığını belirterek, Türkiye'de başvuru alanında önemli bir farkındalık oluşturulduğunu ifade etti.
     Bir sonraki hedeflerinin katma değeri yüksek markalar ve tasarımlar yaratmak olduğunu vurgulayan Asan, bu konuda olumlu gelişmelerin yaşandığını, 2023 yılında 10 küresel marka oluşturarak, en az 50 bin yerli patent başvurusu yapılmasını hedeflediklerini anlattı.
     Konuşmaların ardından Altunyaldız ve Asan protokolü imzaladılar.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir