Marka tescilinde mağazacılık ve tekstil sektörleri zirvede

  • Yazı boyutu
Marka tescilinde mağazacılık ve tekstil sektörleri zirvede

Marka tescilinde mağazacılık ve tekstil sektörleri zirvede

Mağazacılık ve tekstil sektörleri en çok marka başvurusu yapılan marka sınıfları oldu.
     Marka tescil ve patent ofisi Acar Patent'in Türk Patent Enstitüsü verilerini değerlendirerek hazırladığı rapora göre, Türkiye'de en çok marka başvurusu 35. sınıfta (mağazacılık-satış) gerçekleşti.
     2011 yılında 35. sınıfta yapılan değişiklik ile birlikte marka tescil başvurularında Avrupa liderliğini eline geçiren Türkiye'de, 2012 yılında da en çok ilgi mağazacılık sektörüne gösteriliyor.
     Mağazacılık-satış sektörü marka başvurularında ilk sırayı alırken, tekstil işletmeleri de en çok marka tescili yaptıran sektör oldu.
     Bu marka sınıfından sonra en çok başvuru yapılan iş kolları restaurant-otel, eğitim-öğretim ve gıda sektörleri olurken, her geçen gün büyüyen inşaat firmalarının da markalaşma çalışmalarına katılmaya başladığı dikkati çekti.
     Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş, marka başvurularının artarak devam ettiğini belirtirken, yabancı ülke markalarının da Türkiye pazarında kendilerine yer bulma gayreti içinde olduklarını vurguladı.
     En değerli markalara sahip ülkeler arasında 19. olmayı başaran Türkiye'nin, yabancı ülke markalarının da ilgi odağı haline geldiğini ifade eden Gümüş, 2012 yılının ilk altı ayında Türkiye'ye binin üzerinde marka başvurusu yapan ABD'nin ilk sırada yer aldığını, Almanya'nın ise 850 marka başvurusu ile ikinci sırada yer aldığı bilgisini verdi.
     Bu iki ülkeden sonra Türkiye'de en çok marka tescili yaptırmak isteyen ülkelerin sırasıyla Fransa, İtalya, Çin, İngiltere, Japonya ve Kore olduğunu aktaran Gümüş, Türkiye'de en çok marka tescilinin mağazacılık-satış sektöründe olmasına karşın, yabancı ülke markalarının tercihinin ise bilişim sektöründen yana olduğunu kaydetti. Gümüş, yabancı ülkelerden en çok marka başvurusunun elektronik-bilgisayar, ilaç, mağazacılık ve tekstil sektörlerine yapıldığını söyledi.
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir