Marka Tescil Başvurularına ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ -1-28 Ocak…

  • Yazı boyutu
Marka Tescil Başvurularına ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına 
İlişkin Tebliğ
  -1-28 Ocak…

Marka Tescil Başvurularına ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ -1-28 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılan marka tescil başvurularından, Nis sınıflandırmasında 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla meydana gelen sınıf değişiklikleri nedeniyle ilave sınıf ücreti alınmayacak

1-28 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılan marka tescil başvurularından, Nis sınıflandırmasında 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla meydana gelen sınıf değişiklikleri nedeniyle ilave sınıf ücreti alınmayacak.
     Türk Patent Enstitüsü'nün, Marka Tescil Başvurularına ait Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan mal ve hizmet listesi ve bu listeye ilişkin esaslar düzendi. Listede mallar 34, hizmetler 11 sınıfta toplandı.
     Genel başlıklar halinde düzenlenen gruplara ilişkin genel başlıkların tanımlama kapsamına giren ve ilgili Nis sınıfında bulunan malların veya hizmetlerin tamamını kapsadığı kabul edilecek.
     Herhangi bir genel başlık kapsamına girmeyen ve listede belirtilmemiş mallara veya hizmetlere marka tescil başvurusunda yer verilmesi durumunda; söz konusu mallar veya hizmetler listede yer alan aynı Nis sınıfında bulunan ve benzer nitelik, fonksiyon veya amaca sahip olan mallarla veya hizmetlerle aynı kapsamda değerlendirilebilecek.
     24 Haziran 1995 tarihli Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de belirtilen aynı tür malın veya hizmetin tespitinde, Mal ve Hizmetlerin Sınıflandırılması listesinde yer alan gruplar esas alınacak. Ancak Enstitü marka tescil başvurularının veya itirazların incelenmesi aşamalarında bu grupları, aynı tür malın veya hizmetin tespitinde daha dar veya farklı mal veya hizmet gruplarını da içerecek şekilde daha geniş kapsamda değerlendirebilecek.
     1-28 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılan marka tescil başvurularından, Nis sınıflandırmasında 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla meydana gelen sınıf değişiklikleri nedeniyle ilave sınıf ücreti alınmayacak.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir