MARİFED İstanbul-Erbil Ticaret ve Yatırım Forumu -Erbil'de gerçekleştirilen İstanbul -Erbil…

  • Yazı boyutu
MARİFED İstanbul-Erbil Ticaret ve Yatırım Forumu
  -Erbil'de gerçekleştirilen İstanbul -Erbil…

MARİFED İstanbul-Erbil Ticaret ve Yatırım Forumu -Erbil'de gerçekleştirilen İstanbul -Erbil Ticaret ve Yatırım Forumu'nda, Türk işadamlarına Erbil'de daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulunuldu

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) organizasyonu ile Erbil'de gerçekleştirilen İstanbul-Erbil Ticaret ve Yatırım Forumu'nda, Türk iş adamlarına Erbil'de daha fazla yatırım çağrısında bulunuldu.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'na (TUSKON) bağlı MARİFED'den yapılan yazılı açıklamaya göre, organizasyonda konuşan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Türkiye ile mali ilişkilerin geliştirilmesi, genişletilmesi ve ileriye götürülmesi kararı alındığını kaydetti.
     Çelebi, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin arttığına, Türk firmalarının sayısının yükseldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Ticaret iki taraf için çok yararlı olmuştur. Firmalarımız bundan fayda görmüş ve daha da geliştirmeye çalışıyorlar. Bu elbette kolay olmadı. İki tarafın niyeti, hem ekonomik sistem hem de idarenin arzusu olmasıydı bu gerçekleşmezdi.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun komşularla sıfır sorun politikası, belki başka yerlerde zemin kazanmadı ama bizde çok iyi zemin kazandı. Bizim bölgede yatırım yapmanın tam zamanı. Bölgemiz birçok yatırım alanına hazırdır. Eğitim, inşaat, sağlık, turizm olsun birçok alanda yatırım imkanı var."
    
     -"Türk markaları yakın zamanda mutlaka burada üretimi de göz önünde bulundurmak zorundadır"-
    
     MARİFED Başkanı Ahmet Ciğer de Türkiye ile Irak arasında arasında artan ticari ilişkilerin bölge istikrarı adına çok önemli olduğunu, bu ilişkilerin sürekli olması adına Türk iş dünyasının bu bölgede yapmakta olduğu inşaat sektörü yatırımlarının yanında, sanayi yatırımlarının da büyük önem taşıdığını kaydetti.
     Ciğer, "Bu tür yatırımlar karşılıklı olarak ticaretimizi daha da artıracağı gibi burada üretilen ürünlerin bölge üzerinden başka ülkelere ihracatını sağlayacaktır. Burada var olan Türk markaları yakın zamanda mutlaka burada üretimi de göz önünde bulundurmak zorundadır" diye konuştu.
     Bölgenin gelişimini bütün Irak halkının istikrarı adına bir şans olarak değerlendirdiklerini dile getiren Ciğer, bölgede gittikçe daha fazla hizmet vermeye başlayan Türk finans sektörünün varlığının, Türk iş adamlarının burada iş yapmasını daha da kolaylaştıracağına inandıklarını söyledi.
     Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ise, bölgenin Türkiye için çok önemli bir paydaş olduğunu belirterek, Irak'ın, Türkiye'nin ihracatında Almanya'nın hemen ardından geldiğini söyledi.
     Erbil Ticaret Ataşesi Sayer Erbil de, Kuzey Irak bölgesel yönetimi ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin büyük önem arz ettiğini dile getirerek, yaklaşık bin 122 Türk firmasının Kuzey Irak bölgesinde faaliyet gösterdiğini kaydetti.
     MARİFED üyesi 50'yi aşkın iş adamının katıldığı forum kapsamında iki ülke iş adamları arasında iş görüşmeleri de gerçekleştirildi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir