Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"ECB'nin hamlelerinin nedeni ekonomideki…

  • Yazı boyutu
Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"ECB'nin hamlelerinin nedeni ekonomideki…

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"ECB'nin hamlelerinin nedeni ekonomideki büyümenin yavaşlığına dair oluşan endişe" -"Alınan kararlar piyasalar için olumlu olmakla birlikte, beklentilerin realize olması, hisse senetlerinde bir miktar geri çekilmeye neden olabilir"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) hamlelerinin nedeninin ekonomideki büyümenin yavaşlığına dair oluşan endişe olduğunu söyledi.
     Doğan, ECB'nin aldığı kararları ve başkan Mario Draghi'nin açıklamalarını AA muhabirine değerlendirdi.
     ECB'nin bugün aldığı kararla politika faiz oranını 25 baz puan indirerek, tarihi dip seviye olan yüzde 0,75'e çektiğini anımsatan Doğan, "Bunun yanında mevduat faizini de yüzde 0,2'den yüzde 0'a ayrıca marjinal borç verme oranını da yüzde 1,75'ten yüzde 1,50'ye düşürdü. ECB bu hamleyi ekonomideki büyümenin yavaşlığına dair oluşan endişe nedeniyle atmış durumda. Karar sonrası Draghi'de açıklamalarında bu konuya net bir şekilde değindi" dedi.
     Draghi'nin büyüme görünümünde aşağı yönlü risklerin gerçekleştiğini dile getirdiğinin altını çizen Doğan, "Draghi, ekonomik büyüme güçsüz ifadesini kullandı. Enflasyon risklerini ılımlı olarak tanımlayan Draghi, fiyat istikrarını sağlamak için adım atmamız gerekirse zamanında ve güçlü adımlar atılacağını dile getirdi. ECB'nin bu faiz indirimleri avro bölgesi ülkelerinin faizlerine de olumlu katkı yapacaktır" şeklinde görüş bildirdi.
     Özellikle mevduat faizinin sıfıra düşürülmesiyle birlikte bankaların ECB'ye demirlediği gecelik mevduatlarda azalma olması, dolayısıyla da bankaların birbirleri ile çalışmasının teşvik edilmesinin amaçlandığını belirten Doğan, "Geçtiğimiz hafta gerçekleşen AB Liderler Zirvesinde ortaya çıkan AB'de bankaların tek bir bankacılık otoritesi çatısı altında toplanması fikri ve bankaların kurtarma fonları aracılığıyla sermayelendirilmesi fikri gerçekleşecek olursa, sağlanan güven ortamı ve ECB'nin mevduata sıfır faiz vermesi bankalar arası piyasanın işlerliğinin artmasını sağlayacaktır"dedi.
     Doğan, sözlerine şöyle devam etti:
     "Politika faizinin yanında, mevduat faizinde de indirime gidilmesi hatta sıfırlanması bizce olumlu bir adım. Kararın piyasalara etkisine gelince, son iki haftadır ECB'nin politika faizlerinde 25 baz puan indirim yapacağı fiyatlanıyordu. Bu beklenti gerçekleşti. Sürpriz olan karar mevduat faizlerinin sıfırlanması oldu. Karar oldukça olumlu olmakla birlikte güven ortamı sağlanmadan bir gecede ECB'ye demirleyen paraların piyasaya çıkması şu an için zor görüyoruz. Bu nedenle de bu kararın etkilerini daha uzun bir zaman diliminde göreceğimizi düşünüyoruz. Özetle alınan kararlar piyasalar için olumlu olmakla birlikte, beklentilerin realize olması, hisse senetlerinde bir miktar geri çekilmeye neden olabilir. Karar sonrası avro/dolar paritesinde olan sert geri çekilme ise bizce geçici olacaktır. Paritede bir süre yatay, ve dar bantta dalgalı bir seyir izleyebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir