Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Cari işlemlerde açıklanan son iki aylık…

  • Yazı boyutu
Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"Cari işlemlerde açıklanan son iki aylık…

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Cari işlemlerde açıklanan son iki aylık rakam MB'nin 58,7 milyar dolar olan yılsonu hedefinin altında kalınabileceğini gösteriyor" -"Kurda şu ana kadar sağlanan başarılı yönetimin devam etmesi durumunda, ekonomimizin en zayıf yanı olan cari açık rakamlarında yeniden, geçtiğimiz yıllarda görülen riskli seviyelere çıkma olasılığımızın azaldığını düşünüyoruz"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, cari işlemlerde açıklanan son iki aylık rakamın MB'nin 58,7 milyar dolar olan yılsonu hedefinin altında kalınabileceğini gösterdiğini söyledi.
     Merkez Bankası (MB) tarafından açıklanan eylül ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirme yapan Doğan, cari işlemeler dengesinde ağustos ayında neredeyse geçtiğimiz 3 yılın en düşük açığının gerçekleştiğini hatırlatarak, "Açıklanan ağustos rakamı ile birlikte yılın ilk 8 ayındaki toplam açık 36 milyar dolar seviyesinin biraz üzerinde gerçekleşmişti" dedi.
     Eylül ayında ise 3 milyar dolar civarında bir açık oluşması ve 9 aylık toplam açığın 39 milyar dolar civarına ulaşması beklendiğini kaydeden Doğan, "Açıklanan eylül ayı açığı 2 milyar 697 milyon dolarla beklentilerin biraz altında gerçekleşirken, 9 aylık toplam açık da 39,2 milyar dolar olarak gerçekleşti" dedi.
     Cari işlemlerde açıklanan son iki aylık rakamın MB'nin 58,7 milyar dolar olan yılsonu hedefinin altında kalınabileceğini gösterdiğini kaydeden Doğan, şunları belirtti:
     "Kurda şu ana kadar sağlanan başarılı yönetimin devam etmesi durumunda, ekonomimizin en zayıf yanı olan cari açık rakamlarında yeniden, geçtiğimiz yıllarda görülen riskli seviyelere çıkma olasılığımızın azaldığını düşünüyoruz. Buna karşın MB'nin faizlerdeki düşüşün, iç talebi kontrolsüz bir şekilde arttırmasına engel olması gerektiği kanaatindeyiz. Aksi takdirde birkaç ay üst üste gelecek olumsuz rakamlar, cari açık yönetiminde sağlanan bu başarıya gölge düşebilir. MB bunu başarabilirse yıllık bazda ortalama büyümemizin yüzde 4-5 civarında seyretmesi durumunda, cari açığın bu yılsonu ve önümüzdeki yıl GSYH'ye oranının yüzde 7'nin çok az üzerinde seyretmesi sağlanabilir. Bu şartlar altında cari açıkta sağlanabilecek iyileşmenin son noktalarına yaklaştığımızı tahmin ediyoruz. Bu nedenle özellikle önümüzdeki yıl rakamlarının bu yılki rakamları tekrar etmesi dahi bir başarı olarak görülebilir."
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir