Maraş'a "Salep borsası" kuruldu

  • Yazı boyutu
Maraş'a "Salep borsası" kuruldu

Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Balsuyu:"Salebin yüzde 80'ini tüketen Kahramanmaraş'a borsanın kurulması kaçınılmazdı"

Kahramanmaraş Ticaret Borsası (KTB) bünyesinde "Salep Borsası" kuruldu.
     KTB Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş dondurmasının vazgeçilmezi olan salebin kent için çok önemli olduğunu belirtti.
     Türkiye'deki salebin yüzde 80'inin Kahramanmaraş'ta tüketildiğini ifade eden Balsuyu, satıcı ile tüketicileri bir araya getirerek belirli bir fiyat standardı oluşturmak istediklerini dile getirdi.
     Türkiye'de bugüne kadar resmi anlamda salep borsası bulunmadığını aktaran Balsuyu, şunları kaydetti:
     "Amacımız salebin hem üretim hem de tüketim anlamında ciddi bir noktaya gelmesini sağlamak. Çünkü salep hem gıda hem de ilaç sanayinde kullanılan çok değerli bir ürün. Dolayısıyla salebin ücretlendirilmesinde oluşabilecek karışıklığın ortadan kalkacağına düşünüyoruz. Bunun yanında yüksek oranda salep tüketen bir şehrin bu konuda söz sahibi olması da doğaldır. Bu açıdan baktığımızda salebin yüzde 80'ini tüketen Kahramanmaraş'a borsanın kurulması kaçınılmazdı."
     Balsuyu, işleme tabi tutulan salep orkidesi için kalite kontrol belgesi düzenlenerek fiyat belirleyeceklerini aktardı.
     Henüz çok yeni olduklarını ve bu konuda uzman kişilerden de yardım alacaklarını anlatan Balsuyu, "Kurumumuzda gıda mühendisi ve teknisyeni istihdam ediyoruz. Gerekirse bu alandaki istihdam sayımızı artırabiliriz. Borsamızın yeni bir çalışma modeli oluşturarak hem üreticileri hem de tüketicileri rahatlatacağını düşünüyoruz" dedi.
     Balsuyu, KTB olarak mısır, pamuk, buğday, süt, ayçiçeği ve kırmızı biber tescili yaptıklarını ve 3 adet mode laboratuvarla Türk tarımına katkı sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
     Orkide bitkisinden elde edilen salep, dondurma imalatında kıvam verici olarak kullanılıyor.
    
    
    


Bu haberi 327 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir