Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı : (3) -"Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı : (3)
  -"Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini…

Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı : (3) -"Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini alıyoruz. Elektronik ticaretle uğraşan girişimcilerimizi buradan uyarıyorum; çünkü güvercinle para gönderilemediğine göre ödeme yapılamadığına göre, bu elektronik ortamda yapılıyor" -"Elektronik ortamda yapılan her şey Maliye'nin gözetimindedir" -"2013 yılı için yüzde 4'lük büyüme, rahat bir şekilde yakalanabilir" -"Türkiye e-ticaret konusunda 8 ülkenin bulunduğu Xenon Konsorsiyumu'na dahil oldu. Bunun maliyeti 50 bin avro"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik ticaretle uğraşan girişimcilere seslenerek, "Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini alıyoruz. Güvercinle para gönderilemediğine göre ödeme yapılamadığına göre, bu elektronik ortamda yapılıyor. Elektronik ortamda yapılan her şey Maliye'nin gözetimindedir" dedi.
     Şimşek, Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.
     Elektronik ticarette ne kadar kayıp, kaçak olduğunun sorulması üzerine Şimşek, bu yönde bir tespitleri olmadığını belirterek, "Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 1'inin biraz altında bir ticaret hacmi var. Giderek artıyor" dedi. Şimşek, bu ticareti kapsamak, izlemek ve vergileri tahsil etmeyi hedeflediklerini söyledi.
     Kurumların geleneksel mağazalarının da elektronik mağazalarının da denetim kapsamında olduğunu ifade eden Şimşek, nüfus dinamiklerine ilişkin araştırma konusundaki bir soruyu yanıtlarken de bu çalışmanın teknik düzeyde devam ettiğini, ilgili bakanlıkların bir araya gelerek bütün dünya uygulamalarını masaya yatırıp kendilerine seçenekler sunacaklarını anlattı.
     Elektronik Ticaret Kanunu'nun, TBMM Genel Kurulu'nda 3. sırada olduğunu belirten Şimşek, "Bizim vergisel anlamda yapacağımız çalışmalar için ilave bir kanuna gerek yok. Biz zaten bu konuda her türlü yetkiye sahibiz" dedi.
     Şimşek, Türkiye'nin e-ticaret konusunda 8 ülkenin bulunduğu Xenon Konsorsiyumu'na dahil olduğunu ve bunun maliyetinin tek sefer için 50 bin avro olduğunu bildirdi.
    
     -Büyüme-
    
     Başka bir basın mensubunun büyüme hedeflerine yönelik sorusunu yanıtlayan Şimşek, "2012'ye ilişkin tahminimiz yüzde 4'tü. Biz daha sonra Orta Vadeli Programı revize ederken yüzde 3 civarında büyüyebileceğimizi düşünüyorduk. Fakat öyle görünüyor ki rakamlar yüzde 3'ün altında olabilecek.
     Olaya şöyle bakmak lazım; aslında geçen sene Türkiye yüzde 3 civarındaki bir büyümeyle Batı ile arasını kapatmaya devam etti."
     Türkiye'nin küresel kriz döneminde büyüdüğünü vurgulayan Şimşek, "Kesinlikle durmak yok, güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. 2003-2012 döneminde büyüme, yüzde 5,2 veya yüzde 5'in biraz üzeri. Cumhuriyet dönemi ortalaması olan yüzde 4,5'in oldukça üzerinde. 0,7 puanı küçümsememek lazım" diye konuştu.
     Şimşek, bu sene büyümenin güçlü seyredeceğini düşündüklerini ifade ederek, 2B ve kentsel dönüşüm gibi son dönemde yaşanan gelişmelerin, iç talebi bir miktar toparlayacağını gösterdiğini kaydetti.
     Bakan Şimşek, 2013 yılı için yüzde 4'lük büyümenin, rahat bir şekilde yakalanabileceğini vurguladı.
    
     -Özelleştirmeler-
    
     Mehmet Şimşek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın köprü ve otoyol ile Başkent Doğalgaz özelleştirme ihalelerine ilişkin söylemlerinin hatırlatılması üzerine, bu konuda Özelleştirme Yüksek Kurulu'nca alınmış bir karar olmadığını söyledi.
     Elektronik ticarete ilişkin başka bir soruyu yanıtlayan Bakan Şimşek, bu konuda bankalarla çok yakın işbirliği içerisinde olduklarının altını çizdi. Şimşek, şöyle devam etti:
     "Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini alıyoruz. Elektronik ticaretle uğraşan girişimcilerimizi buradan uyarıyorum; çünkü güvercinle para gönderilemediğine göre ödeme yapılamadığına göre, bu elektronik ortamda yapılıyor. Elektronik ortamda yapılan her şey Maliye'nin gözetimindedir. Maliye bu bilgileri alabilir. Daha sonra bu bilgiler analiz ediliyor. O nedenle kayıt dışı elektronik ticaret çok çok daha zor."
     Başka bir basın mensubunun "Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce hazine arazilerinin satışı gerçekleştiriliyor. Vatandaşlardan şikayet var. Buna ilişkin yeni bir formül olacak mı-" sorusu üzerine Şimşek, milli emlak işlemlerine ilişkin Başbakanlık onayının Başbakan Erdoğan'ın takdirinde olduğunu ancak birçok konuda genel izinler aldıklarını bildirdi. Bakan Şimşek, "2B'ye ilişkin işlemleri Başbakanlığa göndermemize gerek yok" dedi.
     Bakan Şimşek, elektronik ticaret konusunda mükelleflerin ne zaman uyarılacağının sorulması üzerine de bu toplantının uyarı niteliği taşıdığını dile getirdi.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir