Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2) -"(Bireysel emeklilik konusunda) Oradan çuvallarla…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2)
  -"(Bireysel emeklilik konusunda) Oradan çuvallarla…

Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2) -"(Bireysel emeklilik konusunda) Oradan çuvallarla belgeler geliyor" -"(Kamuda fazla mesai ödenmesi)Belirli projeler için belli bir süre için fazla mesai gerekiyorsa bakanlar Kurulu Kararı ile tabiiki bu ödenir"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bireysel emeklilikle ilgili çuvallarla belge geldiğini bildirdi.
     Şimşek, Maliye Bakanlığında düzenlediği basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin lojman satışlarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Şimşek, Bakanlık olarak milletten vergi topladıklarını, kamu kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasının en büyük sorumlulukları olduğunu vurguladı. Şimşek, kamuda israfın önlenmesinin ve verimli olmayan alanlarda harcamaların yapılmamasının temel anlayışları olduğunu ifade etti.
     Hükümet'in iş başına geçer geçmez bu sürece milletvekili lojmanlarıyla başladığını, daha sonra bir şekilde devamının gelmediğini kaydeden Şimşek, "Biz Başbakanımızın da talimatıyla bu konuda çok iyi bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar devam ediyor. Temel çerçeve şu; takdir edersiniz ki güvenlik gibi alanlarda herhangi bir lojman satışı yapmayacağız. Mahrumiyet bölgelerinde böyle bir yaklaşımımız olmayacak. Özellikle büyükşehirlerden başlayarak, tabii ki peyderpey bu alanları, yine milletimiz adına en iyi şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Burada seçenekler çok. Yani öyle yerler vardır ki lojmanlar çok eski fakat lojmanların olduğu arsa çok değerli. Orayı daha çok arsaların değerlendirilmesi şeklinde yapabiliriz. Nitekim Devlet Mahallesi'nde önemli bir ihale de yapıldı. Onu TOKİ'ye ihale ile verdik. Gayet ciddi rakamlar da yakalandı orada. İşin bir boyutu bu. Nispeten lojmanlar yeniyse bunlar doğrudan doğruya satışa konu olabilir. Şu aşamada ben detaylara girmek istemiyorum. Biz şu anda bu yönde bir çalışmanın ortasındayız. Özetle bu konuda bir irade var. Doğrusunu yaptığımıza inanıyoruz. Çünkü en çok eleştirilen meselelerden bir tanesi lojman meselesi, taşıt meselesi. Bu sorunları tabii ki biz de çözme çabası içerisindeyiz."
    
     -"Google uzun bir süredir Türkiye'de mükellef"-
    
     Bakan Şimşek, elektronik ortamda ticarette mükelleflerin geriye dönük yükümlülüğünün olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine, mükelleflerin 5 yıl geriye dönük yükümlülüğü bulunduğunu söyledi. Elekronik ticaretin nispeten yeni bir konu olduğunu, amaçlarının öncelikle gönüllü uyuma davet etmek olduğunu belirten Şimşek, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere yönelik denetim yolunun açık olduğunu kaydetti.
     "www.amazon.com"dan yapılan alışverişlerin bu kapsama dahil olup olmadığını sorusuna da Şimşek, "Elbette. En ufak bir tereddüt yok" dedi.
     Bireysel emeklilik konusundaki bir soruyu yanıtlayan Şimşek, bu konuda çuvallarla belge geldiğini, büyük mükelleflere ilave personel verdiklerini, sorunun böyle çözüleceğine inandığını ifade etti.
     Arama motoru "google"ın Türkiye'de mükellef olup olmadığının sorulması üzerine de Şimşek, vergi mahremiyeti nedeniyle bu konuları konuşmadıklarını ve detay veremeyeceğini ancak bu arama motorunun uzun bir süredir Türkiye'de mükellef olduğunu kaydetti.
    
     -"Herkese fazla mesai anlayışını terk ettik"-
    
     Bakan Şimşek, Adalet ve Maliye Bakanlığı personeline yeniden mesai ödemesi yapılıp yapılmayacağını sorusunu yanıtlarken, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda kendilerine külfet getiren ciddi bir düzenleme yaptıklarını anlattı.
     Kamuda nerede çalışırsa çalışsın eşit unvana, aynı kadroya sahip olan herkesin ücretini en yukarıda eşitlediklerini, kimsenin ücretini düşürmediklerini vurgulayan Şimşek, "Şimdi bu çerçevede yeni ücret farklılıkları ortaya çıkmasın diye bu Kanun Hükmünde Kararname ile fazla mesaiyi, gerçekten fazla mesai koşuluna bağladık. Bakanlar Kurulu kararıyla fazla mesai ödenmesi mümkün. Bütün kamu kurumları için söz konusu" diye konuştu.
     Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı personeline, fazla mesai ödenmesini düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı'nın çıkarılması için teklifte bulunduklarını bildirdi. Teklifin muhtemelen değerlendirileceğini aktaran Şimşek, "Dolayısıyla belirli projeler için belli bir süre için fazla mesai gerekiyorsa bakanlar Kurulu Kararı ile tabi ki bu ödenir. Ama bunun dışında, otomatik olarak kurumlar itibariyle 'herkese fazla mesai', anlayışını terk ettik. Bir daha geri gelmeyecek. En azından bizim yaklaşımımız bu. Çünkü Kanun Hükmünde Kararname var. Bu bir kanun, biz bunu uygulamada değiştiremeyiz. Diyelim ki fazla mesaiye dönemsel olarak kalan arkadaşlarımıza biz ilave izin veriyoruz. Bu izinlerin de kullanılmasında fayda var. İzin kullanmak da aslında hem verimli çalışmak için hem sağlık açısından her açıdan bence son derece anlamlı, faydalı. Hem yıllık izinlerin hem de varsa bu mesaiden elde edilen izinlerin kullanılması doğru olur."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir