Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2) -"Bizim şu an itibariyle kamuya öngördüğümüz…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2)
  -"Bizim şu an itibariyle kamuya öngördüğümüz…

Maliye Bakanı Şimşek soruları yanıtladı: (2) -"Bizim şu an itibariyle kamuya öngördüğümüz toplam personel alımı 79 bin kişi" -"Suriyeli mülteciler için şu ana kadar bütçeden yaklaşık 400 milyon lira kaynak aktardık" -"Ekonomik istikrarın sekteye uğramaması için mali disipline hep öncelik verdik. Bu hem milletimizin hayrınadır hem de iş aleminin hayrınadır" -"Sigara üretici firmalarımız yanlış hesap içerisine girmesinler, fiktif bir takım işlemler yapmasınlar"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılında kamuya öngördükleri toplam personel alımının 79 bin kişi olduğunu bildirdi.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Eylül 2012 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2012 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir soru üzerine sigara zammı zamanlamasına ilişkin yorum yapmak istemediğini ifade eden Şimşek, zaten TBMM kapanmadan en az enflasyon kadar maktu vergilerin artışına ilişkin otomatik bir düzenleme yaptıklarını kaydetti.
     Sigara üreticisi firmalara uyarıda bulunan Şimşek, "Firmalarımız yanlış hesap içerisine girmesinler, fiktif bir takım işlemler yapmasınlar. Ben daha önce de uyarmıştım. Vergi denetimi kurumumuzda bu konuda talimat açık ve net. Yani biz gerekeni yaparız" diye konuştu.
     Bakan Şimşek, Suriyeli mülteciler için şu ana kadar bütçeden yaklaşık 400 milyon lira kaynak aktardıklarını belirterek, ancak il özel idarelerinin ve belediyelerin yani devletin genel harcamalarının muhtemelen bundan daha fazla olduğunu söyledi.
     "ÖTV gelirleriniz çok iyimser" şeklinde yapılan değerlendirmeye karşılık olarak da Şimşek, buna yönelik tedbir aldıklarını, gelecek yıl büyümenin önemli ölçüde iç talep kaynaklı olacağını öngördüklerini belirterek, ÖTV ve KDV'ye ilişkin tahminlerinin tutarlı ve gerçekçi olduğunu kaydetti.
     Son yıllarda yatırımlar için ayırdıkları ödeneğin epey üzerinde yatırım yapıldığını ifade eden Şimşek, eğitimi, sağlığı ve altyapıyı önceliklendirmiş bir hükümet olduklarını bildirdi.
    
     -Bakan Şimşek'ten sanayicilerden gelen eleştirilere yanıt-
    
     Bakan Şimşek, bir başka soruyu yanıtlarken de şöyle konuştu:
     "İş alemi bizi öngörüsüzlükle suçluyorsa ben şunu söyleyeyim, bütün uluslararası kuruluşlar, 2011 yılında, 2012'ye ilişkin yapılan tahminlerini aşağı doğru ciddi şekilde revize ettiler. Biz yılın başından itibaren hep şunu söyledik, 'bu yıl nispeten belirsizliklerin fazla olduğu bir senedir.' Avro Bölgesi'ndeki sıkıntıların derin olduğunu gördüğümüz için, yapısal olduğunu gördüğümüz için biz bu çerçevede hep bir ihtiyatlı bir resim ortaya koyduk."
     Küresel krizin bir finans krizi olarak başladığını ama Avrupa gibi siyasi idareden yoksun bir bölgede yapısal bir soruna dönüştüğünü ve belki 10 yılları alacak bir sürece girdiğini anlatan Şimşek, "Bunun da kontrolünü bizden beklemeyin. Ama şu bir gerçek, Türkiye'nin Avro Bölgesi'ne ihracatı yüzde 9,4 düşmese, bu sene çok daha farklı bir büyüme, sanayi üretimi ve istihdam rakamlarıyla bile karşı karşıya olabilirdik" dedi.
     Makro açıdan baktıkları zaman bu bütçelerin bir takım siyasi tercihleri içerdiğini ancak ekonomik istikrarın sekteye uğramaması için mali disipline hep öncelik verdiklerini ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
     "Bu hem milletimizin hayrınadır, hem de iş aleminin hayrınadır. Eğer bugün küresel anlamda yaşanan sıkıntıların, yani maliye açısından, bütçe açısından, borç dinamikleri açısından konuşuyorum. Eğer Türkiye'de bu sorunlar yaşanmıyorsa Türkiye'ye ilişkin bu kaygılar yoksa bizim hep bu ihtiyatlı yaklaşımımız, mali disipline verdiğimiz önemden kaynaklanıyor. Yoksa Türkiye çok farklı noktalarda olabilirdi.
     Şimşek, Maliye Bakanlığı olarak gelir tahminlerinde ihtiyatlı olduklarını ve genelde bunu tutturduklarını kaydetti.
    
     -Personel alımı-
    
     Gelecek yıl personel alımlarına ilişkin soruyu yanıtlarken de Şimşek, şunları söyledi:
     "Bütçe Kanunu'na göre emekli olanların yerine yani 100 kişi emekli oluyorsa en fazla 50 kişi işe alınabiliyor. Bu konuda da belki ilave yetki alıp bu oranla da aşağı doğru oynama konusunda adım atabiliriz. Bizim şu an itibariyle kamuya öngördüğümüz toplam personel alımı, açıktan atama 79 bin kişi. Bu kontenjan. Bunun 14 bini üniversiteler için. Merkezi hükümet için üniversiteleri bir kenara bırakırsak milli eğitim ağırlık olmak üzere, Sağlık, Adalet, İçişleri bakanlıklarını dikkate aldığınız zaman 65 bin kişiden bahsediyoruz."
     Bakan Şimşek, daha sonra hayırlı olsun dileğinde bulunarak 197 kamu idaresinin bütçesinin yer aldığı 2013 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısını törenle bağlayarak Başbakanlık'a gönderdi.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir