Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı (2) -"Bütün tedbirlerimizi aldık, dolayısıyla hiçbir…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı (2)
  -"Bütün tedbirlerimizi aldık, dolayısıyla hiçbir…

Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı (2) -"Bütün tedbirlerimizi aldık, dolayısıyla hiçbir şekilde yeni zamlar gündemde değil" -"2B uygulamasının başarılı olacağına inanıyorum, bu sene buradan 4,8 milyar liralık bir gelir öngörüyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı hedefleriyle ilgili olarak, "Bütün tedbirlerimizi aldık, dolayısıyla hiçbir şekilde yeni zamlar gündemde değil" dedi.
     Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi uygulama sonuçlarını açıklayan Bakan Şimşek, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "2013 yılında bir önceki yıla göre 40 milyar liralık bir vergi artışı öngörüyorsunuz. Bu artışı nasıl sağlayacaksınız, yeni zamlar gündeme gelecek mi-" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Şimşek, bütün tedbirleri aldıklarını ve hiçbir şekilde yeni zamların gündemde olmadığını bildirdi.
     Şimşek, "Bakın açık ve net olarak altını çiziyorum, yeni zamlar gündemde değil" diye konuştu.
     Vergi gelirlerinde 40 milyar liralık artış beklentisinin kısmen Türkiye'deki büyüme, kısmen alınan tedbirler, kısmen de BOTAŞ'la ilgili varsayımla ilgili olduğunu kaydeden Şimşek, bunların bütçe sürecinde de çok açık ve net olarak zaten paylaşıldığını ifade etti.
    
     -360 bin yeni mükellef-
    
     Bir gazetecinin "Son dönemde mükellef sayısında ne kadarlık bir artış oldu" şeklindeki sorusu üzerine Mehmet Şimşek, 298 bini kira geliri mükellefi olmak üzere, toplamda vergi mükellefi sayısında 360 bin civarında artış söz konusu olduğunu söyledi.
     Şimşek, re'sen telkin edilen mükellefler dikkate alındığında ise son yıllarda 1 milyonun üzerinde mükellef artışının olduğunun görülebileceğini vurguladı.
    
     -2B arazilerinin satışı-
    
     Kamuoyunda 2B arazileri olarak bilinen, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı için başvuru süresinin uzatılmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Maliye Bakanı, konuyla ilgili hiçbir sıkıntının bulunmadığını, kıymet takdirlerinin de bu ay sonu itibariyle bitirileceğini bildirdi.
     Şimşek, konuyla ilgili şunları söyledi:
     "En kısa sürede 2B parsellerinin satışına başlayacağız. Haziran'a kadar tamamını bitirmeyi öngörüyoruz. Şu ana kadar kadastrosu yapılmış parsellerde başvurular yüzde 90 düzeyinde. Sonradan güncellemesi tamamlananlarda ise yüzde 70 civarında. Dolayısıyla çok ciddi bir rağbet var. Bu anlamda 2B uygulamasının başarılı olacağına inanıyorum. Burada bizim temel amacımız gelir elde etmek değil, sorun çözmekti. Ama biz gelir olarak da bu sene 4,8 milyar liralık bir gelir öngörüyoruz. Bunun makul, temkinli bir rakam olduğu kanısındayım. Bunun gerçekleşebileceğine ben inanıyorum. Bu anlamda bütçe hedeflerine olumsuz anlamda bir yansıması olmayacak."
     Konuyla ilgili sorular üzerine, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun bir an önce Meclis'e sevk edilmesini sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Şimşek, "Ben hala ümitliyim, bu yılın ilk çeyreğinde gönderebiliriz diye. Ama o konu Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde olan bir konu olduğu için size tam bir tarih vermem doğru olmaz" diye konuştu.
     Şimşek, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nda mirasla ilgili yeni bir düzenlemenin şu an itibariyle gündemde olmadığını da vurguladı.
    
     -Türk Telekom'un ikincil halka arzı-
    
     Türk Telekom'un ikincil halka arzı konusunda bir süreç bulunduğunu ve o yönde bir Bakanlar Kurulu kararının söz konusu olabileceğini anlatan Şimşek, ikincil halka arzın nasıl olacağı ve zamanı konusunda bir yorum yapmak istemediğini söyledi.
     Mevduat stopajı konusunda 2013 yılının başında uygulamaya konulan düzenlemenin tasarrufların artışı anlamında çok önemli olduğunu kaydeden Şimşek, özellikle bireysel emeklilik konusunda atılan adımın ciddi bir etkiye sahip olduğunu ifade etti.
     Şimşek, "Bu tür yeni düzenlemelerin etkisini birebir ölçmek, tahmin etmek çok kolay değil. Ama OVP tahminlerine göre 2012 yılında yurtiçi tasarruf oranı yüzde 14,3. Bunun 2013'te yüzde 15'e, 2014'te yüzde 15,7'ye, 2015 yılında da yüzde 16,7'ye çıkacağını biz öngörüyoruz. Ama tabii bunlar bizim öngörülerimiz" diye konuştu.
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir