Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (1) -"Gelir artırıcı tedbirleri aldık, peki harcama…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (1)
  -"Gelir artırıcı tedbirleri aldık, peki harcama…

Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (1) -"Gelir artırıcı tedbirleri aldık, peki harcama ayağında bir şey yapıyor muyuz- Evet, işin sürprizi burada" -"Bütçe Kanun Tasarısı'na bakarsanız göreceksiniz, geçen seneye göre harcamaları kontrol altına almaya yönelik çok ciddi tedbirler söz konusu" -"Bununla yetinmeyeceğiz, belki ortak bir kamu harcamaları kontrolüne yönelik kurumsal altyapı kuracağız" -"Asgari ücret tartışmalarına ben girmek istemiyorum ama Anayasa'nın asgari ücret vergilerini de içerecek detayda olması bize özgü bir süreç"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013'de harcamaları kontrol altına almaya yönelik tedbirler alınacağını belirtirken, "Gelir artırıcı tedbirleri aldık, peki harcama ayağında bir şey yapıyor muyuz- Evet, işin sürprizi burada. Bütçe Kanun Tasarısı'na bakarsanız göreceksiniz, geçen seneye göre harcamaları kontrol altına almaya yönelik çok ciddi tedbirler söz konusu" dedi.
     Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, "Ocak-Eylül 2012 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları", "2012 Yıl Sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini" ve "2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı" hakkında bilgi veren Şimşek, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
     Gelir Vergisi Kanun Taslağı'nın şu anda Bakanlar Kurulu'nda olduğunu hatırlatan Şimşek, burada amaçlarının uzun vadede mükelleflerin tamamının vergi vermesini sağlamak olduğunu söyledi.
     Bir gazetecinin "Yeni Anayasa hazırlıkları sırasında asgari ücrette verginin kaldırılmasına yönelik bir niyet beyanı oldu, teknik olarak asgari ücretin vergi dışı bırakılması mümkün mü-" şeklindeki sorusu üzerine Şimşek, asgari ücret tartışmalarına girmek istemediğini belirterek, "Ama Anayasa'nın asgari ücret vergilerini de içerecek detayda olması bize özgü bir süreç. Yani birçok ülkenin anayasası sadece temel hak ve özgürlükleri sıralar, devletin temel yapısını ifade eder. Geriye kalan bütün düzenlemeler kanunla yapılır" diye konuştu.
     Bu konuda Maliye Bakanlığı ile herhangi bir istişarede bulunulmadığını ifade eden Şimşek, bu nedenle bütçede bunu dikkate almadıklarını bildirdi.
     Asgari ücretteki vergi yükü hakkında bilgi veren Şimşek, evli, eşi çalışmayan, 4 çocuklu bir asgari ücretlinin sıfır gelir vergisi ödediğine dikkati çekti. Bakan Şimşek, asgari ücretteki gelir vergisi oranının yüzde 0,7 ile yüzde 5,3 arasında değiştiğini belirterek, "Bunun ötesine geçilir mi- Bu Meclisimizin vereceği karar, şu an itibariyle böyle bir şeyi öngörmüyoruz" dedi.
    
     -Petrol fiyatları-
    
     Bir gazetecinin, "Bütçede ham petrol varil fiyatı 110 dolar öngörülmüş, fiyatların bu rakamların üzerine çıkmasını bir risk olarak görüyor musunuz-" şeklindeki sorusuna Bakan Şimşek, petrol fiyatlarıyla ilgili rakamların kendi tahminleri olmadığını, tamamen uluslararası kuruluşların öngörülerine dayalı olduğunu söyledi.
     Şimşek, farklı senaryoların olabileceğini, çünkü ekonominin canlı bir organizma gibi olduğunu belirterek, "Şartlar değiştiği zaman ona uyum sağlamak üzere gerekli politika tedbirlerini alırız" diye konuştu.
    
     -Özelleştirme gelirleri-
    
     2012 yıl sonu bütçe tahminlerinde özelleştirmeden ilave bir gelir öngörmediklerini ifade eden Mehmet Şimşek, şu an itibariyle Halkbank, başka bir ikincil halka arz veya blok satıştan, bütçe için ilave gelir öngörmediklerini vurguladı.
     "Aslında bütçe gelir performansı, eğer özelleştirme hedeflerimiz tutsaydı, bugünkü düzeyden farklı olurdu" diyen Şimşek, 11 milyar dolarlık özelleştirme uygulamasının şirketlerin bir kısmının hesabını iyi yapamaması ya da uluslararası finans şartlarının elvermemesi nedeniyle sonuçlamadığını hatırlattı.
    
     -"8'inci maddeyi iyi inceleyin"-
    
     Maliye Bakanı, "Gelir artırıcı tedbirleri gördük, peki harcama ayağında tedbirler söz konusu olacak mı-" şeklindeki soruya, şunları söyledi:
     "Gelir artırıcı tedbirleri aldık, peki harcama ayağında bir şey yapıyor musunuz- Evet, işin sürprizi burada. Bütçe Kanun Tasarısı'na bakarsanız göreceksiniz, geçen seneye göre harcamaları kontrol altına almaya yönelik çok ciddi tedbirler söz konusu. Özellikle 8'inci maddeyi iyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü o maddeyle biz aslında ödenek üstü harcama ortaya çıkmamasını çok ciddi şekilde kontrol altına alıyoruz. O konuda bir adım atıyoruz. İkincisi bununla yetinmeyeceğiz, belki ortak bir kamu harcamaları kontrolüne yönelik kurumsal altyapı kuracağız. Bu kurumsal altyapının desteklenmesi için belki dışarıdan bir gözlükle harcamaların tamamının gözden geçirildiği süreci başlatacağız, uluslararası bazı kuruluşlarla."
     Bakan Şimşek, halen Başbakanlık'ta bulunan Taşıt Kanunu'nun hayata geçirilmesine yönelik süreci hızlandıracaklarını, bina ve araba kiralamasına kadar mal ve hizmet alımlarında kurumların her türlü harcamasının zapturapt altına alınacağını bildirdi.
     Sosyal güvenlik sistemindeki harcamaların artışına dikkat çeken Şimşek, bu konuda da çalışmalar olduğunu fakat ne kadarının TBMM'de yasalaşacağını bilemediğini söyledi. Şimşek, "Çok açık ve net olarak söylüyorum, şu anda dünyada emeklilik yaşının 48-49 olduğu başka hiçbir ülke yok ama Türkiye'de bu hala devam ediyor. Diğer ülkeleri bilmiyorum ama 34 OECD ülkesinde ortalama emeklilik yaşı 64-65'tir, bazı ülkelerde 67'dir" dedi.
    
     -Futbolda şike davası-
    
     "Maliye Bakanlığı'nın futbolda şike davasına itiraz ettiği" yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Şimşek, tarafı açıkça belli olmayan davalarda kanuna göre Hazine'nin muhatap kabul edildiğini hatırlatarak, "O nedenle mahkeme kararı bizim İstanbul'da bulunan Muhakemat Müdürlüğümüze tebliğ edilmiş. Burada açıkça tarafı belli olmayan bir dava söz konusu. Muhakemat Müdürlüğü de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na görüşünü sormuş. Bu arada 7 günlük temyiz süresi var. Müdürlük (bunu kaçırmayalım) diye ihtiyaten başvuruda bulunmuş. Gençlik ve Spor Bakanlığı (biz burada taraf değiliz, buna gerek yok) derse, zaten bu ihtiyati bir başvurudur, geri çekilebilir" yanıtını verdi.
    
     -Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı
    
     Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı'nın bütçeye ek yük getirip getirmeyeceğine yönelik bir soru üzerine Şimşek, Anayasa değişikliği olsaydı ve daha önceki takvim geçerli , 2013 yılının sadece 2 ayına denk geleceğini, burada da 610 milyon liralık bütçenin bulunduğunu söyledi. Şimşek, "Benim bahsettiğim 4 milyar liralık yük tam yıl etkisiydi" dedi.
     (sürecek)
    
    
    

Bu haberi 90 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir