Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (2) -"Gelir Vergisi Kanunu Taslağı reformdur"…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (2)
  -"Gelir Vergisi Kanunu Taslağı reformdur"…

Maliye Bakanı Şimşek, soruları yanıtladı: (2) -"Gelir Vergisi Kanunu Taslağı reformdur" -"Taslağı EKK'ya sunduk, ilk fırsatta Bakanlar Kurulu'nda Sayın Başbakanımıza sunacağız, Meclis'e de inşallah bu çerçevede gider" -"(Sigaradaki yeni vergi uygulamaları) Bu tür tedbirlerin zamanlaması konusunda bilgi veremeyiz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hazırlanan Gelir Vergisi Kanunu Taslağı'nın reform niteliğinde olduğunu belirterek, "Taslağı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunduk, ilk fırsatta Bakanlar Kurulu'nda Sayın Başbakanımıza sunucağız, Meclis'e de inşallah bu çerçevede gider" dedi.
     Bakan Şimşek, Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Planı'nın 9 aylık gerçekleşme sonuçlarını, ayrıca izleme ve ilerleme raporunu düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.
     Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, zenginlerden daha fazla vergi alınıp alınamayacağına yönelik soru üzerine, AK Parti hükümetleri döneminde 4-5 alan dışında, hemen hemen bütün alanlarda doğrudan vergilerin indirildiğini söyledi.
     Bu çerçevede yüzde 22-49,5 arasında olan gelir vergisi oranının yüzde 15-35 arasına indirildiğini hatırlatan Şimşek, bu indirimin kayıt dışılığın azalması için yapıldığını vurguladı.
     Kurumlar vergisinin yüzde 33'ten yüzde 20'ye indirildiğini, turizmden, tekstile ve eğitime kadar birçok sektörde de KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e çekildiğini anımsatan Şimşek, "Fakat öyle bir noktaya gelindi ki bütün bu çabalara rağmen Türkiye'de çalışanların yüzde 45'i hala asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Bu doğru bir şey mi, mümkün değil. Bu sistem son bulacak, biz bunu kökünden değiştiriyoruz. Artık belli mesleklerde biz bunun olamayacağını sorgulayacağız. Kayıt dışılıkla mücadele anlamında gereken neyse yapacağız" diye konuştu.
     Zenginlerden vergi almak konusunda zaten bazı inisiyatifleri baştan koyduklarını anlatan Şimşek, konutlardaki KDV oranı düzenlemesinin bu çerçevede yapıldığını söyledi. Bir köyde 50 bin liraya alınan 200 metrekarelik ev ile İstanbul'da 50 metrekaresi 300-500 bin dolara satılan evin aynı olamayacağını kaydeden Şimşek, "Konutta KDV oranları eskiden 150 metrekareden fazlası yüzde 18 idi. Her yerde aynı uygulanıyordu. Biz bunu değiştirdik" dedi.
     Kayıt dışılıkla mücadele kadar gelir vergisi reformunun da çok önemli olduğunu ve yeni Gelir Vergisi Kanun Taslağı'nın EKK'ya sunulduğunu anlatan Şimşek, bu yasa ile bütün imtiyazların, bütün istisnaların masaya yatırıldığını dile getirdi.
     Son yıllarda birkaç alandaki vergilerde ciddi anlamda artış olduğunu da belirten Maliye Bakanı, bütün bunları minimize etmeye yönelik çok ciddi adımların atıldığını, bu konuda adımlar atılmasına devam edildiğini vurguladı.
    
     -Elektronik haciz-
    
     Elektronik haciz uygulaması konusunda bilgi veren Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi borcu tutarı kadar bankadan haciz talebinde bulunduğunu bildirdi.
     Şimşek, "Kamuoyunda bir algı var, bunu düzeltmek için söylüyorum. Biz bankaya talimat gönderirken diyoruz ki, (bu mükellefin örneğin 10 bin lira borcu var), biz (milyonlarca lira hesabını bloke edin) demiyoruz. Bankaların bazıları, hakkında haciz bulunan kişileri riskli müşteri olarak görüyor ve kendi kredi alacakları için de hesaplarını bloke ediyor" diye konuştu.
     Bu konudaki şikayetlerin azalması için Türkiye Bankalar Birliği nezdinde gerekli girişimlerde bulunduklarını belirten Şimşek, "(Risk sistemlerini gözden geçirin) dedik. Tamam biz kendi alacağımız için haciz koyuyoruz, ama bu bütün hesapları bütünüyle bloke etme hakkını vermiyor" dedi.
    
     -Sigara üreticilerine uyarı-
    
     Sigaradaki yeni vergi uygulamalarının ne zaman yürürlüğe gireceği yönündeki soru üzerine Şimşek, bu tür tedbirlerin zamanlaması konusunda bilgi veremeyeceklerini söyledi.
     Şimşek, "Şunun altını çizmek istiyoruz, bu sektörde eğer bugün üretim yapılıyor ve 'nasılsa birtakım düzenlemeler yapılabilir, ben şimdiden satış yapmış gibi göstereyim' diye bir hesap içerisine girerlerse yanılacaklardır" dedi.
     2013 bütçesinin tutturulması için yeni tedbirlerin gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik soru üzerine Şimşek, şu an itibariyle 2013 bütçesine son şeklinin verildiğini ve çalışmaların bu yönde gittiğini belirterek, "Bu sene açığımız eğer Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın yüzde 1'i kadar sapacaksa bu zaten size bir şeyler söylüyor" dedi.
     Bakan Şimşek, bütçe disiplinine önem verdiklerini, bunu şimdiye kadar devam ettirdiklerini, bundan sonra da devam ettireceklerini sözlerine ekledi.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir