Maliye Bakanı Şimşek, Siirt'te -Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, Siirt'te
  -Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili…

Maliye Bakanı Şimşek, Siirt'te -Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili çalışmaların rafa kaldırıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili çalışmaların rafa kaldırıldığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.
     Bakan Şimşek, Grossmall Alışveriş Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, son 10 yıl içerisinde Türkiye'nin özel sektörün dinamiğini kullanarak çok mesafeler kat ettiğini belirtti.
     1990'lı yıllarda özel sektör yatırımlarının artmadığını, reel olarak yüzde 30 oranında düştüğünü ifade eden Bakan Şimşek, buna karşılık AK Parti hükümetleri döneminde özel sektör yatırımlarının yüzde 270 oranında arttığını söyledi.
     Bununda ülkemizde sağlanan güven ve istikrara bağlı olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, şunları söyledi:
     "Onun için gerekli olan güvendir ve istikrardır. Huzur ortamıdır, kardeşlik ortamıdır, barış ortamıdır. Bugün hazinemiz yıllık bileşik faiz cinsinden yüzde 5.9'dan borçlanabiliyor. Bu şu demek; özel sektörde neredeyse tek haneli rakamlarla borçlanabiliyor, işini büyütebiliyor. Bu çok önemli. Biliyorsunuz yakında ülkemiz yatırım yapılabilir kredi notuna sahip oldu. İleride belki de iş adalarımız çıkıp uluslararası piyasalardan sermaye benzeri düzeyde hem ucuz hem de uzun vadeli kaynaklara ulaşabileceklerdir. Çünkü bugün hazinemiz yıllık bazda 10 yıllık tahvile baktığınız zaman dolar cinsinden faizi yıllık yüzde 3'ün altına indi. Cumhuriyet tarihinin en düşük dönemi."
     Bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını kaydeden Bakan Şimşek, toplanan vergilerin yüzde 20'sinden fazlasının, bütçe harcamalarının ise yüzde 17'sinin eğitime ayrıldığını belirtti.
     Eğitime ayrılan payda Türk lirası cinsinden 6 kat artış olduğunu anlatan Bakan Şimşek, bunun da beşeri sermayeye verdikleri önemden kaynaklandığını söyledi.
     1950'li yıllarda Türkiye'nin milli gelirinin Kore'nin iki katı olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Ancak aradan geçen yıllarda ülkemizin zaman kaybetmesi ve kısır tartışmalarla zaman kaybetmesi nedeniyle Kore başını alıp gitti. Ancak son yıllarda aradaki fark kapanmaya başladı. 2000 yılında Türkiye'nin kişi başına milli geliri Avro bölgesininki (bu dünyanın gelişmiş bölgelerinden bir tanesidir. 17 Avrupa Birliği üyesi ülkesini kapsıyor. Önemli ülkeler bunlar) kişi başına milli gelirde onların yüzde 37'si civarındaydı, şimdi yüzde 52'sine çıktı. Keşke bizden önceki 10 yıllarda da ara her yıl bırakın 10 puanı 15 puanı şöyle bir puan kapatılmış olsa. Onun için Türkiye'nin bölgemizin geleceği parlak."
     Bakan Şimşek, konuşmasının ardından iş adamı Muzaffer Bağ tarafından yaptırılan ve büyük bir bölümü ulusal çapta firmalardan oluşan 56 iş yerinin yer aldığı alışveriş merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
    
     -Gelir Vergisi Reform Tasarısı-
    
     Açılış sonrasında basın mensuplarının "Gelir Vergisi Reform Tasarısı ile ilgili çalışmaların rafa kaldırıldığı" yönünde çıkan haberlerine ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, "O haberler doğru değil. Gelir Vergisi Reform Taslağı henüz Bakanlar Kurulu'na sunulmadı ki rafa kaldırılsın. Tamamen uydurma bir haber. Öyle bir şey söz konusu değil" dedi.
    
    
    

Bu haberi 274 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir