Maliye Bakanı Şimşek: -"Mükellef alın teriyle, büyük çabalarla bir gelir elde ediyor ve bu…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek:
  -"Mükellef alın teriyle, büyük çabalarla bir gelir elde ediyor 
  ve bu…

Maliye Bakanı Şimşek: -"Mükellef alın teriyle, büyük çabalarla bir gelir elde ediyor ve bu gelirin bir kısımını hem toplumun bir parçası olmanın gereği hem de kanuni bir zorunluluk olarak vergi olarak ödüyor" -"Vergiyi öderken mükellefin hayatının kolaylaştırılması bizim için çok önemli"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Mükellef alın teriyle, büyük çabalarla bir gelir elde ediyor ve bu gelirin bir kısımını hem toplumun bir parçası olmanın gereği hem de kanuni bir zorunluluk olarak vergi olarak ödüyor. Vergiyi öderken mükellefin hayatının kolaylaştırılması bizim için çok önemli" dedi.
     Bakan Şimşek, Avrupa Birliği ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen, "Gelir İdaresinde Kalite Yönetimine Giriş İçin Teknik Destek Projesi Kapanış Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı.
     Projenin amacının Gelir İdaresi'nin sunduğu hizmetlerin kalitesini artırmak olduğunu kaydeden Şimşek, hükümet olarak iktidara geldikleri günden bu yana hep "devleti milletin hizmetkarı yapmak" felsefesiyle hareket ettiklerini, bunun için de sunulan hizmetin kalitesinin büyük önem kazandığını söyledi.
     Dünyanın çok hızlı bir şekilde değiştiğini, dolayısıyla toplumun ihtiyaçlarının da değiştiğini belirten Maliye Bakanı, bunun da kamunun kendisini yenilemesi ve geliştirmesi anlamına geldiğini ifade etti. Maliye Bakanlığı'nın eskiden çok farklı bir bakanlık olduğunu, hantal ve korkulan bir bakanlık olduğunu anlatan Şimşek, iktidarları döneminde bu algıyı çok hızlı bir şekilde değiştirdiklerini bildirdi.
     Bakan Şimşek, mükellef memnuniyetine çok önem verdiklerini vurgulayarak, "Mükellef alın teriyle, büyük çabalarla bir gelir elde ediyor ve bu gelirin bir kısımını hem toplumun bir parçası olmanın gereği hem de kanuni bir zorunluluk olarak vergi olarak ödüyor. Vergiyi öderken mükellefin hayatının kolaylaştırılması bizim için çok önemli" diye konuştu.
     Bunun için de Gelir İdaresi'nin kendisini sürekli yenilemesi, mükellef odaklı olarak kendisini geliştirmesinin önemine işaret eden Şimşek, şöyle devam etti:
     "Çok değil 10 yıl öncesine şöyle bir gidin. Vatandaş vergisini, beyannamesini vermek için çok büyük bir zaman kaybına uğruyordu. Belki de kendisine eziyet ve büyük bir zahmet olarak görüyordu bu işi. Çünkü bu konuda eleman istihdam edilecek, vergi dairelerinde kuyruklara girilecek, elde doldurulan beyannameler verilecek. Ben o günleri çok iyi hatırlıyorum. Çok şükür o günler geride kaldı."
     "Eğer devleti milletin hizmetkarı yapacaksak, bütün çalışanlarımızın, özellikle de Maliye Bakanlığı'nda çalışan arkadaşlarımın bu bilince sahip olması lazım" diyen Şimşek, çünkü çalışanların maaşlarını mükelleflerinin ödediğini, dolayısıyla mükellefin hayatını kolaylaştırmak gerektiğini söyledi. Şimşek, "Mükellefin hayatını kolaylaştırmak boynumuzun borcudur. Çünkü mükellefimiz olmazsa birileri ekonomik faaliyet içerisine girmez, oradan katma değer üretmezse o zaman vergiye konu süreçler de yaşanmaz" diye konuştu.
     Mükelleflere daha kaliteli hizmet sunabilmek için birçok proje geliştirildiğini vurgulayan Şimşek, bugün beyannamelerin neredeyse yüzde 100'ünün elektronik ortamda verildiğini, elektronik posta, borç öğrenme servisi, vergi iletişim, elektronik fatura ve defter projelerinin bunlardan bazıları olduğunu söyledi.
    
     -Kayıtdışılık konusu-
    
     Kayıtdışı ekonomi ile mücadele konusunda önemli adımlar atıldığını ve önemli başarılar elde edildiğini ifade eden Maliye Bakanı, çalışmalar sonucunda bugün genel ekonomideki kayıtdışılık oranının yüzde 33'lerden yüzde 27'lere kadar düştüğüne dikkati çekti. Şimşek, kayıtdışılık oranlarını orta vadede AB ortalaması olan yüzde 19'lara kadar düşürme imkanı bulacaklarını vurguladı.
     Bakan Şimşek, kayıtdışı ekonominin azalması için Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurumu'nun insan kaynağını güçlendirdiklerini, bir yandan da yasal altyapıyı ve teknolojiyi iyileştirdiklerini dile getirdi.
     Türkiye'nin AB'ye üyelik konusuna da değinen Şimşek, AB üyeliğinde sonucu değil, süreci daha çok anlamlı gördüklerini belirterek, "AB'deki iyi uygulamalardan ilham almamız ve o uygulamaları Türkiye'ye taşımamız gerekiyor. Tekerleği yeniden keşfetmemize gerek yok. Dünyanın hangi ülkesinde başarılı uygulamalar yapılıyorsa bizim onları bir şekilde Türkiye'ye taşımamız gerekiyor" dedi.
    
     -AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yücel-
    
     Toplantıda konuşan AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel de AB'ye üye bazı ülkelerin ortaya çıkarttığı bir takım siyasi engeller nedeniyle Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin istedikleri hızla ilerleyemediğini dile getirdi.
     Müzakere sürecinde 8 faslın Kıbrıs sorunu nedeniyle açılamadığını, 17 faslın da farklı ülkeler nedeniyle açılmadığını kaydeden Yücel, 3 faslın müzakerelere açılabilir durumda bulunduğunu, fakat bunların da getireceği maddi yük nedeniyle Türkiye tarafından açılmadığını söyledi.
     AB'nin bir barış projesi olduğunu ve şu anda bunun bölgesel bir barış projesi olamayacağını, dünya barış projesi olması gerektiğini ifade eden Ahmet Yücel, "Bunun yolu da Türkiye'nin üyeliğinden geçiyor. İnanıyoruz ki sağduyulu ülkelerin yanı sıra dar vizyonu olan ülkeler de bu gerçeği görecekler ve Türkiye'nin üyeliğine destek vereceklerdir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir