Maliye Bakanı Şimşek, Londra'da -Şimşek: "Arap baharı umut verici ancak ne yazık ki bir çeşit…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, Londra'da
  -Şimşek: "Arap baharı umut verici ancak ne yazık ki 
  bir çeşit…

Maliye Bakanı Şimşek, Londra'da -Şimşek: "Arap baharı umut verici ancak ne yazık ki bir çeşit Arap kışına dönüyor. Zor bir bölgedeyiz, bunun zaman içinde düzelmesini umuyoruz" -"Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşların yeni not artışlarının ne zaman olacağını bilmiyorum ama daha iyi bir notu hakkediyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, petrol fiyatlarının yükselme ihtimalinin, Avrupa'daki ekonomik kriz ve Arap baharındaki bazı gelişmelerin endişe yarattığını söyledi.
     Şimşek, İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen ve çok sayıda yatırımcının katıldığı "Türkiye'nin Altyapısına Yatırım" başlıklı konferansa katıldı. Konferansta bir sunum yapan Bakan Şimşek, altyapının ekonomik büyüme, refah ve rekabetin geliştirilmesi için gerekliliğini vurguladı.
     Türkiye'deki altyapı yatırımlarını anlatan Şimşek, altyapı yatırımları olarak otoyollar, demir yolları, havaalanları, limanlar ile eğitim ve sağlık yatırımlarını sıraladı.
     Bakan Şimşek, Türkiye'nin altyapı yatırım ihtiyacının 2023 yılına kadar yaklaşık 350 milyar dolar olduğunu belirterek, geçen 10 yılda ulaşım altyapısına yaklaşık 75 milyar dolar yatırım yaptıklarını kaydetti. Şimşek, otoyol, demiryolu, hızlı tren ve havaalanları gibi alanlarda son 10 yılda kaydedilen ilerlemelerden bahsetti.
     Eğitim ve sağlık konularındaki gelişmelere de değinen Şimşek, 2013 yılının ekonomik olarak 2012 yılından daha iyi olacağını ümit ettiklerini belirterek, bu yıl Türk ekonomisinin yaklaşık yüzde 4 büyümesinin beklendiğini ifade etti.
     Türkiye'nin 2050 yılına kadar Avrupa'nın en büyük ilk üç ekonomisi arasında yer almasını istediklerini vurgulayan Şimşek, "Buna ulaşabilir miyiz- Evet, ulaşabiliriz. Bu, üç konuyla bağlantılı. Demografi, kurumların kalitesi ve verimlilik" dedi.
     Uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin büyüyen ekonomisinin farkında olduğunu belirten Şimşek, şu anda Türkiye'de 33 binden fazla yabancı yatırımcının bulunduğunu vurguladı.
    
     -"Bahaneler haklı değil"-
    
     Konferansa katılanların sorularını da yanıtlayan Şimşek, "Sizi endişelendiren bir şeyler var mı- Ne sizi uykusuz bırakıyor-" sorusuna, şu yanıtı verdi:
     "Her zaman sizi meşgul eden ya da endişelendiren şeyler olur. Bugünlerde bunlar Türkiye'den ziyade, dışarıdan kaynaklanan şeyler. Arap baharı umut verici ancak, ne yazık ki bir çeşit Arap kışına dönüyor.
     Jeopolitik gerginlikler yüksek ve hemen sınırımızın öbür tarafında bir insanlık dramı yaşanıyor. İstikrarlı ve refah içinde olan bir komşu bölge istiyoruz. Zor bir bölgedeyiz, bunun zaman içinde düzelmesini umuyoruz."
     Kendilerini endişelendiren bir diğer konunun ise petrol fiyatlarının yükselme ihtimali olduğunu ifade eden Şimşek, Avrupa'daki ekonomik krizden de endişe duyduklarını kaydetti.
     Şikşek, Avrupa'nın Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olduğunu anımsatarak, Avrupa'da resesyonun sürmesinin tehlikesine dikkati çekti.
     "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından yeni not artışları bekleyip beklemediğinin" sorulması üzerine Şimşek, "Daha yüksek bir not hak ettiğimizi düşünüyorum. Konu Türkiye'ye geldiğinde onları ne tutuyor, bunu anlamak zor. Onları tutan bazı bahaneler var ama doğrusu bunlar haklı değil. Diğer kuruluşların yeni not artışlarının ne zaman olacağını bilmiyorum ama daha iyi bir notu hakkediyoruz" yanıtını verdi.
     Güney Kıbrıs'taki ekonomik krizle ilgili bir soruya karşılık da Şimşek, "Sermaye kontrolü varken, Güney Kıbrıs nasıl Avrupa'da bulunur- Avrupa'nın yapısı, sermaye kontrolünü içeriyor mu- Normalde sermayenin serbest dolaşımı olmalı" dedi.
    
     -"Uzun vadede Türkiye avantaj sağlayacaktır"-
    
     Bakan Şimşek gazetecilerin "Arap baharı kışa döndü" açıklamasına ilişkin bir soru üzerine de "Arap baharı aslında uzun vadede hem bölgenin, hem Türkiye'nin hayrına. Biz bütün Arap ülkelerindeki kardeşlerimizin demokrasi, temel hak ve özgürlük istemlerini güçlü bir şekilde destekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Arap baharının kısa vadede jeopolitik gerginliklere yol açtığını belirten Şimşek, bunun dolaylı olarak Türkiye'ye yansıdığını dile getirdi.
     Buna rağmen Arap baharını desteklediklerini söyleyen Şimşek, "Uzun vadede Türkiye bundan çok büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü, Türkiye güçlü, rekabetçi bir ülke. Bölgemizdeki ülkeler istikrarlı olursa, refahlarını artırırlarsa bundan en büyük faydayı Türkiye sağlayacaktır" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir